Umudumuz Bulgar vatandaşları

Aylardır sınır kapılarının kapalı olması yüzünden işyerlerinin kapısına kilit vurma noktasına gelen Edirne esnafının yüzünü Bulgar vatandaşları güldürdü. Durum böyle olunca esnaf, siyasiler ve Oda temsilcileri sınır kapılarının kapanmaması için ardı ardı açıklama yaptı.

Umudumuz Bulgar vatandaşları

Edirne ekonomisini ayakta tutan bulgar vatandaşlarının son bir aydır yeniden  gelmesi ile yüzleri gülen esnaftan sonra sınır kapılarının yeniden kapanmaması için siyasiler ve oda temsilcileri de arda arda açıklamalar yapmaya başladı. Umudu Bulgar vatandaşlarına bağlayan ve Edirne'de yeni iş sahaları açılması, yatırımlar yapılması konusunda çalışma yapmayanlar, şimdi  sınır kapılarının kapanmaması için mücadele vermeye hazırlanıyor. İşte açıklamalar

AK PARTİ EDİNE İL BAŞKANI BELGİN İBA, "Komşu Bulgaristan 1 Eylül'den itibaren Türkiye'den gelenlere PCR testi ve 14 günlük karantina uygulanmaması durumunu uzattı. Salgında olağan dışı bir artış söz konusu olmadığı takdirde Bulgaristan, Türkiye’ye gelen vatandaşlara PCR testi ve 14 günlük karantina kuralını uygulamayacaktır.

CHP İL BAŞKANI FEVZİ PEKCANLI, "Basın vasıtasıyla yapılan açıklamaları ben de takip ettim ama ortada somut bir şey yok. Bugün 29 Eylül, öğle saatlerindeyiz. Şu an itibariyle resmi bir açıklama yok. Ben Edirne’de bulunan esnaf odalarından tutun da sanayi odalarına kadar veya siyasi partilere kadar doğal olarak ticaretin hareketli olacağını düşünerek özellikle sanayi odası ve esnaf odaları bu işin öncülüğünü yapsınlar. Yarın sınırlar kapandığı zaman çok geç kalınabilir. Çünkü geriye dönmek daha zor. Ben çok bir sıkıntı görmedim. Esnafımız memnun. Pazarcı esnafı, ticaret yapan insanlar memnun. Edirne’de ciddi bir hareketlilik var. Özellikle bu ekonomik krizde krizi fırsata çevirme tarafındayız. Ülke ekonomisine ve bölge esnafımıza katkı. Ben bu kurumların başındaki insanların niyet okumaktan ziyade net bir tavır almalarını bekliyorum. Bir araya gelip bir yerden bir şey isteyeceksek CHP İl Başkanı olarak ben de yanlarında olayım. İktidar partisine gidilecekse veya bakanlıklar düzeyinde bir şeyler yapılacaksa odalarımızdan bu anlamda ciddi bir hareket bekliyorum. Çünkü şu an itibariyle yetkililerle yaptığım görüşmelerde kapıların açık kalmaya devam edip etmeyeceğine dair net bir açıklama yok. Çok az bir süre kaldı. Özellikle odalarımızın başkanlarına sesleniyorum. Kapıların açık tutulması esnafımızı bu dönemde bir nebze daha nefes almasını sağlayacak."

ETSO BAŞKANI RECEP ZIPKINKURT "Sınır kapıları Bulgaristan'daki partnerlerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde 30 Eylül'de kapanmayacak gibi görünüyor, büyük ihtimalle. Çünkü vaka sayılarında artış yok. Bulgar hükümeti de yakından takip ediyor. Edirne'de aldığımız önlemlerle gerek iş dünyası gerek sivil toplum olarak maske ve hijyen denetimleri ile beraber aldığımız önlemlerle kapılar uzun süre daha açık kalacak gibi görünüyor. 25 günlük süreçte görüyoruz ki günlük ortalama sınır kapanmayacak"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server