"Trakya Birlik yetersiz mi görüldü"

Malkara Yağlı Tohumlar  Başkanı Cem Özkan, Ayçiçek üreticisinin kaygılarını dile getirdi. Özkan, "Trakya Birlik hükümet gözünde yetersiz görüldüğü için mi TMO alım yapacak? Trakya Birlik bu konu da bilgilendirildi mi? Trakya Birlik bu konu üzerine açıklama yapacak mı? Ortak sayısı gün geçtikçe azalan Trakya Birliğin böyle bir durum gerçekleştiğinde ortaklarının ve Birliğin menfaati doğrultusunda atacakları adımlar nelerdir?" dedi.

"Trakya Birlik yetersiz mi görüldü"

Ayçiçek üreticisinin sorunlarının büyüdüğüne belirten Malkara Yağlı Tohumlar Başkan Cem Özkan; "Tüm dünyanın içerisinden geçmiş olduğu salgın süreci herkese üretimin ne kadar kıymetli bir değer olduğu gerçeğini kanıtlamıştır. Üretmek; tarım, bilim ya da sanayi fark etmeksizin kazanan tek yaklaşım olduğunu kanıtladı. Üreten ülkeler ellerindeki en önemli üretim aracı ne ise, bir diğerini satın alabildi. Tarımsal üretime sahip olanlar, bilim ve sanayi ürünlerini satın alabildiler. Diğer üretim alanları da tarımsal ürünleri satın alabildiler. Önemli olan, küreselleşen dünya düzeninde ortaya kaliteli bir üretim koyabilmek ve bunu güçlü bir koz olarak kullanabilmekti. Bizler, kendimizi ve bölgemizi Türkiye tarımında önemli bir noktada görmekteyiz. Çünkü elimizdeki güç üretim gücüdür, elimizdeki güç toprağın gücüdür. Sezon olarak ekmiş olduğumuz ayçiçeklerimizin filizlenip büyümesinden, halkımızın sofrasına gelişini izlemek, ülkemizin ekonomisine katkı sunmak bizler için gururdur.Onurla, gururla, tüm ailesi ve birikimiyle üretim mücadelesini sürdüren üreticimize kolaylıklar diliyorum. Geçtiğimiz hafta içerisinde AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ve Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan Malkara İlçemize bir ziyarette bulundular. Ayrıntılarının ilerleyen zamanda açıklanacağı üzerinde çalışma yapıldığını belirttikleri konu Toprak Mahsulleri Ofisinin Ayçiçek alımı yapacağı hususu oldu. TMO Ayçiçek alımına ne zaman başlayacağı hakkında bilgi verilmedi. Ürün alımında yağ oranı ölçümü yapılacak mı? Bu sürecin üreticiye fayda ve zararı ne olacak? Gerekli lisans işlemleri gerçekleştirildi mi? Trakya Birlik hükümet gözünde yetersiz görüldüğü için mi böyle bir uygulamaya gidildi? Trakya Birlik bu konu da bilgilendirildi mi? Trakya Birlik bu konu üzerine açıklama yapacak mı? Ortak sayısı gün geçtikçe azalan Trakya Birliğin böyle bir durum gerçekleştiğinde ortaklarının ve Birliğin menfaati doğrultusunda atacakları adımlar nelerdir? Bu durum 13 ilde 48 kooperatife sahip Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Trakya Birliği ne ölçüde etkileyecek? Bu sorularımızın cevaplanmasını bekliyoruz. Bölge çiftçimizin geleceğini etkileyecek olan bu hususun oldubittiye getirilmeden halkın bilgisi doğrultusunda aydınlatılmasını bekliyoruz." dedi.

"YAPICI ELEŞTİRİ YAPIYORUZ"     

Eleştirilerinin yapıcı olduğunu belirten Başkan Özkan, "Aslında bu belirttiğimiz hususlar yapıcı eleştirilerdir. Çiftçimizin durumunu göz önüne seren ve çözüm önerileri içeren açıklamalardır. Üreticimizin bir önceki yıldan kalma desteklemeleri hala ödenmemiştir. Tarlalarımızı hazırladık, tohumumuzu ektik, yakın zamanda ilaçlama işlerine başlayacağız. Bu aşamalarda çiftçimize gerekli ve kazanılmış hakkı olan Ayçiçek desteklemeleri ödenmemekle beraber üreticilerimizi oyalama politikası uygulanmaktadır. Sayın yetkililer bir Ayçiçek tarlasının ekiminden, biçimine kadar ne kadar masraf ve emek gerektirdiğini unutmalarından korkuyoruz. Zengin topraklarımızın yoksul insanları olmayı hak etmiyoruz. Karamsar değil umutluyuz. Umudumuz tarımsal zenginliğimiz ve özverili çiftçimizdir." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server