Toplulaştırma sürüyor

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ‘2020 yılında Edirne ilinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Toplulaştırma sürüyor

Edirne'de arazi toplulaştırmalarının hızla sürdüğünü belirten DSİ Genel Müdürü Yıldız

, "Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir. Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır.Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır. " dedi.

"8 PROJE İLE DEVAM EDİYORUZ"

Genel Müdür Kaya YILDIZ, ‘Edirne İlinde arazi toplulaştırma yapılabilecek 4.402.950 dekar alanın %23 ’lük kısmı olan 1.022.720 dekar alanda çalışmalar tamamlanmış, %64’ lük kısma tekabül eden 2.813.220 dekar alanda çalışmalar 8 proje ile halen devam etmektedir.  DSİ 11. (Edirne) Bölge Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan ve halen devam eden 8 adetAT ve TİGHProjesinin tamamlanması ile Edirne İlinin % 87’ sinde arazi toplulaştırma projeleri tamamlanmış olacaktır. Devam eden projeler kapsamında olan ve hızla devam eden Çakmak 2. Kısım AT ve TİGH Projesi dahilinde bulunan Meriç İlçesinde 23 yerleşim biriminden 16’ sın da AT ve TİGH tamamlanarak arazi maliklerine yeni tapuları verilmiş, 4 yerleşim biriminin geçici yer teslimleri yapılmış ve 2 yerleşim biriminin ise projeleri kadastro kontrolüne gönderilmiştir. Yerleşim birimlerinde toplam 498 km yol yapılmış ve 287 km tarla içi yol 341.900 m3stabilize malzeme ile kaplanmıştır. Projenin %69’ u tamamlanmış olup 2021 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.’dedi.

Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, "DSİ 11. (Edirne) Bölge Müdürlüğümüz faaliyet alanlarında olan Edirne İlinde 8 proje, Tekirdağ ve Kırklareli İllerinde ise 1’er proje olmak üzere toplam 10 adet Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi ile toplam 202 yerleşim birimini kapsayan 3.925.220 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları Trakya Bölgemizde hızla devam etmektedir. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. "dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu