Tırtıl için bir araya geldiler

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Trakya bölgesinde görülen çayır tırtılı ve özellikle ayçiçeğinde yol açtığı zararlar ile ilgili yerinde incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Nihat Pakdil ile Havsa’da bir araya geldi.

Tırtıl için bir araya geldiler

Vali Kürşat Kırbıyık, Bakan Yrd.  Dr Nihat Pakdil’e bölge tarımını yakından ilgilendiren çayır tırtılı ile mücadele çalışmaları, yol açtığı zararların önlenmesi ve ortadan kaldırılması ve sahada yapılan ilaçlama faaliyetleri gibi konularda bilgiler aktararak, değerlendirmelerde bulundu.

BAKAN PAKDİL, “REKOLTE KAYBI OLMAYACAK”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil,  genel anlamda rekolte kaybı beklemediklerini söyledi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Maltepe köyündeki ayçiçeği tarlasını gezdi. Burada üreticilerle konuşan Pakdil, bölgedeki son durum hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çayır tırtılı istilasına karşı ilaçlama mücadelesinin devam ettiğini ifade eden Pakdil, "Ani gelişen bir durum oldu, buna karşı olarak çiftçilerimiz çevreye duyarlı bir şekilde ilaçlama yapmışlar. Arıcılık yapan arkadaşlarını da ikaz ederek, üzerlerine düşenleri de yerine getirmişler. Tarlalarımızda mutlaka bir etkilenme olmuştur ama o kadar kötü bir durumda değil. Arkadaşlarımız takibe devam ediyorlar, bunu 'bitti' olarak değerlendirmek yanıltabilir. “ dedi. Tekirdağ ve Kırklareli’nde tırtıl sorunu olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Pakdil, "Genelde rekolte açısından bir kaybımız olmaz. Böyle bir beklenti yok. Bazı parsellerde düşeceğini de gördük. Bir de şu var, bu sene sezon iyi geldi. Özellikle yağışlar ekilişler için iyiydi. Belki daha verimli olacakken bu aşağı düşmüş olabilir ama ortalama verimliliğin üzerinde olacağını tahmin ediyoruz" dedi. Bölgedeki çiftçi ve arıcılarla konuşmaya devam eden Pakdil, ilaçlama sonrasında arıcıların tozlaşmada yüzde 30 civarında verim kaybı yaşayacaklarını düşündüklerini belirtmesi üzerine ilacın zorunlu olduğu zamanda kullanıldığını ifade etti. İlaçlama sırasında tedbirli davrandıkları için çiftçilere teşekkür eden Pakdil, "İlaç, arzu ettiğimiz bir yol değil. İsteriz ki ilaç hiç atılmasın. Bakanlık olarak mevzuatlarımızın amaçları arasında çevreyi gözeten ve kollayan ifadesini görürsünüz. Çevre olmadan hiçbirimiz olamayız. Çiftçilerin de arıya ihtiyacı var, arılar sadece bal yapmıyor" şeklinde konuştu. Çayır tırtılının bölgedeki etkisini bir haftadır hep takip ederek, yetkililerle irtibat halinde olduğunu ifade eden Pakdil, bölgeden sürekli bilgi aldıklarını kaydetti.Dron ile ilaçlamaya yönelik problemin çözülmesi, hangi ilaçların kullanılacağı noktasında çalışmalar yaptıklarını ve tavsiyeleri değerlendirdiklerini aktaran Pakdil, bölgede durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

TIRTIL SORUNU BİTTİ

Edirne ve Kırklareli'nde çayır tırtılı sorununun hemen hemen bittiğini dile getiren Pakdil, "Takibe devam ediyoruz. Yeni bir nokta olur mu diye arkadaşlarımız sörvey çalışmalarına devam ediyorlar. Orada da gerekli tedbirler alınıyor. Şunu ifade etmek isterim ki çok iyi organize olmayı başardık. Gerek kamu tarafı olarak gerek sivil örgütler, çiftçi örgütleri, ziraat odaları, çiftçilerimiz, il müdürlüklerimiz, valiliklerimiz bu konuda çok iyi bir tepki gösterdiler, bir araya geldiler, sırt sırta, omuz omuza verdiler ve güzel bir netice aldılar. Zararımız çok az. İnşallah bu sene beklediğimiz verim artışı ve alandaki ayçiçeği ekilişindeki artışla beraber rekoltemizin geçen senenin daha üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz, bekliyoruz. Üründe geriye gitme, rekolte kaybı, ürün kaybı gibi bir durum söz konusu olmayacak. Burada emeği geçen çiftçilerimiz olmak üzere çevreyi de gözeterek yaptıkları mücadelede başta arıcılarımız olmak üzere çevreye en az zarar vererek veya hiç zarar vermemek gayretinde oldular bunun için kendilerini kutluyorum.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu