"Tapu memuru değiller"

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, "İl genel Meclis üyeleri kendilerini tapu memuru gibi hissetmeye başladılar. İl Genel Meclis üyelerimiz son zamanlarda bir tapu memuru gibi her evrak tasdik ekmek zorunda hissediyor. Son zamanlarda bugün gelen bir evrakın yarın meclisten geçirilmesi talepleri gelmeye başladı. Edirne Valisi İl genel Meclisinden bir karar geçmeden ihale tarihi açıklıyor" dedi.

"Tapu memuru değiller"

Pazarkule sınır kapısında yapılacak olan modernizasyon çalışmaları yeni bir polemik başlattı. Edirne Valisi Ekrem Canalp'ın, İl genel Meclisinden devir kararının  geçmeden önce ihale tarihini açıklamasının İl genel Meclis üyelerinin kendilerini tapu memuru gibi hissetmelerine yol açtığını belirten CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ve İl genel Meclis üyesi CHP Grup Sözcüsü Şenol Kılıç ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Vali Ekrem Canalp’in gümrük sahasının ihale tarihini karardan önce açıklamasına tepki gösterdi. Vali Ekrem Canalp'ın Pazarkule ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra İl geel Meclisinin olağanüstü toplandığını belirten CHP İl Başkanı Pekcanlı, Toplantıda Pazarkule Gümrük Sahasının modernizesi için gerekli alanın Ticaret Bakanlığı’na devri için oy birliğiyle karar alındığını hatırlattı ve  kararı olumlu karşıladıklarını vurguladı. 28 kişiden oluşan İl Genel Meclisinin 15’inin CHP’li üyelerden oluştuğunu hatırlatan Pekcanlı, “Biz bu konuda grup kararı alarak, Edirne’ye yapılacak yatırıma destek olması için olumlu yönde oy verme kararı almıştık. Edirne ticareti ve kent için olan bu yatırıma destek olma kararını grup toplantısında almıştık” dedi.

"HER EVRAKI TASDİK ETMEK ZORUNDALAR MI?"

İl Genel Meclis üyelerinin son zamanlarda bir tapu memuru gibi hissettiğini ifade eden Pekcanlı “İl Genel Meclis üyelerimiz son zamanlarda bir tapu memuru gibi her evrakı tasdik ekmek zorunda hissettiriyor. Son zamanlarda bugün gelen bir evrakın yarın meclisten geçirilmesi talepleri gelmeye başladı. Bizim alacağımız kararlara ters düşürülmesine ilişkin çabalar olduğunu görüyorduk. Edirne’ye menfaati olan konularla ilgili sessizliğimizi koruyorduk. İl Genel Meclisine ait olan 50 dönümlük imarlı arsanın Ticaret Bakanlığı’na devre kararı oy birliğiyle geçmiştir. Biz bu kararı geçmesinden memnunuz. Biz Burayı Ticaret Bakanlığı’na verirken, karşılıklı olarak kentin menfaati için Kapıkule’deki bir alanı karşılıklı takas edelim dedik. Böylece Edirne halkının bir kaybı olmasın istedik. Halkın menfaati için çalıştık. Çünkü giden her şey Edirne halkından gitmektedir." dedi.

"DEVİR YAPILMADAN SAYIN VALİ İHALE TARİHİ AÇIKLADI"

CHP İl Başkanı Pekcanlı, "Sayın Valimiz gazetecilere, Kasım ayında bu yerin ihalesini yapılacağını bildirdi. Buranın devri olmadan bu yerin ihale tarihi açıklandı. Bizim anlamadığımız konu bu. Biz burada ret kararı verseydik, işte CHP’liler Edirne’deki yatırımlara engel olmaya çalışıyor diyeceklerdi. Bizim öyle bir düşüncemiz yok. Biz bu konuda grup kararı aldık. Edirne için olumlu gördüğümüz bu devrin yapılmasını uygun gördük. Biz bu açıklamayı grup toplantısı sonrası da yapabilirdik. Olumlu oy vereceğimizi meclisten önce de yapıp bu müjdeyi Edirne halkına verebilirdik. Ama meclisin kararına ipotek koymak istemedik. Ama bakıyorum sayın vali dün buranın ihale ilanına kadar her şeyi söylüyor. Yerin devri olmadan ihale tarihini açıklamanın mantığı nedir? Bunu anlamış değilim. Biz siyasi parti ayırmadan, meclisin bir iradesi olduğuna inanan arkadaşlarız. Hiçbir zamanda Edirne’nin menfaatine olacak hiçbir karara hayır demedik. Biz iki gün içinde 70 milyonluk krediye onay verme zorunluluğu önümüze itilmesine rağmen onay verdik ve bu kredin nereye gideceğini sayın validen 2-3 ayda öğrenmek için uğraştık." şeklinde konuştu

"ZORLAMA VAR"

İl genel Meclisine gelen bir kararın hemen çıkması için zorlama olduğunu belirten CHP İl Başkanı Pekcanlı, "İl Genel Meclisine gelen bir kararı hemen çıkartma gibi bir zorlama var. Eğer çıkartmazsanız da CHP aleyhine bir propaganda var. Böyle bir süreç işliyor. Biz Edirne halkı adına tüm meclisin iradesinin apar topar alınan kararlarda yok sayıldığını gördük. Bundan rahatsızız." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server