Sardalya zamanı

Enez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Pınarcı, " Sardalyanın en lezzetli dönemi başladı. Omega 3 zenginliği açısından da çok yararlı bir tür ve şimdi zaman Sardalya zamanı" dedi.

Sardalya zamanı

En fazla tüketilen balık türleri arasında bulunan sardalya, en lezzetli dönemine girdi.Haziran sonu ile ağustos arasında en yağlı dönemini yaşayan sardalya, en lezzetli haliyle sofraları süslüyor. Enez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Pınarcı, - "Sardalyanın en lezzetli dönemi başladı. Omega 3 zenginliği açısından da çok yararlı bir tür.Sardalya kimi bölgelerde şimdiden yağlanıp lezzetlenirken kimi bölgelerde ise 10-15 gün sonra yağ bağlar. 10 gün içinde de sardalya tam ızgaralık olur. Şu anda ızgara, tava her şekilde yenebilir." dedi. Balıkların çoğunun aksine, en yağlı dönemini yaz mevsiminde, özellikle haziran-ağustos döneminde yaşayan sardalya, Karadeniz'in meşhur hamsisine benzerliğiyle tanınıyor.      Pulları çok kolay temizlenebilen ve çok kısa sürede pişirilebilen balıklardan olan sardalya, değişik pişirme yöntemleriyle farklı lezzetlere bürünebiliyor.  Ege'de asma yaprağına sarılıp ızgarası yapılan, Marmara'da ise denizden çıktığı haliyle pişirilen sardalya, denizlerdeki av yasağına rağmen küçük tekneler tarafından yakalanıyor.   

"BİR ÇOK PİŞİRME ŞEKLİ VAR"

Sardalya'nın pişirilmesi ile ilgili bilgi veren Pınarcı, " Balık hiç temizlenmeden kendi iç yağı ve suyuyla pişirilebilir. Çok nefis aroması olan biz lezzet verir. Bu balığı bu şekilde tükettikten sonra başka bir pişirme denemezsiniz. Tadı damağınızda kalır.  Balıktan uzak kalmayın, imkanınız olduğu ölçüde balık tüketin. Özellikle çocuklara ve hamile bayanlara çok daha fazla tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte  Sardalya temizlendikten sonra, ızgara, tava yapılabilir, hatta buğulama şeklinde bile pişirebilirsiniz. Asma yaprağında da çok lezzetli olur. Sardalya'nın pişirme süresi çok kısadır. Hatta çok iyi temizleyip kılçıklarından ayırıp üzerine limon sıkarak çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Yeşil mevsim salatasının içinde çok güzel bir lezzet sunacaktır sizlere. Çok basit şekilde anlatacak olursak Sardalya, pişirmek yumurta pişirmekten daha basit aslında." dedi.    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server