Kuzey Egede balık kavgası

Enez ve Gökçaada balıkçı barınaklarından çıkarak Kuzey Ege'de avlanan Türk balıkçılarının Yunan Karasularını ihlal ettiğini belirten Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Yasadışı avlanma nedeni ile Türkiye'yi protesto etti.

Kuzey Egede balık kavgası

Yunanistan  Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi yasadışı avlanma nedeniyle protesto etti. Türkiye son zamanlarda hem araştırma hem de balıkçılık açısından gerilimi tırmandırdı ve bunun sonucunda Yunanistan sert tepki gösterdi. Yunan dışişleri Bakanlığı Türk Balıkçı gemilerinin uluslararası karasularda avlanmaları gerekirken, Yunan karasularına girdiğini belirterek, Türk Balıkçılarının aşırı ve yasa dışı avlanma yaptığını belirtti.

SAROS KÖRFEZİNDE BALIK NESLİ TÜKENİYOR

Bilinçsiz avlanma ve iklim değişiklikleri nedeni ile Saros Körfezinde balık neslinin tükendiğini belirten Dedeağaç Balıkçıları Başkanı Dimitris Sarıkas, " Bu yıl özellikle kuzey Ege'de  hissedilen iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan sorunlar, büyük miktarlarda fitoplankton ve yüzlerce denizanası sürüsünün ortaya çıkması nedeniyle balıkçıları ekonomik açıdan elverişsiz duruma getirdi. Balık nesli hızla tükeniyor. Aşırı ve bilinçsiz avlanma nedeni ile kısa bir süre balık kalmayacak." dedi.  Dimitris Sarıkas,Kuzey Ege'de, Yunan karasularının günlük olarak ihlal edildiğini ve Türklerin aşırı avlanma yaptıklarını da söyledi.

TROL TEKNELERİ ENEZ'DEN AYRILDI

Bu arada masraflarını çıkaracak kadar bile balık tutamayan bir çok trol teknesi Karadeniz'de Hamsi ve Palamut bolluğu nedeni ile dümenlerini Karadeniz'e çevirdi. Uzmanlar Saros körfezinin yapısı itibarı ile acilen avlanmaya kapatılması gerektiğini belirterek, "Bu bölgede balığın saklanacağı bir alan yok. Balık Meriç nehrinden gelen besinler ile besleniyor ve çok derin bir deniz değil. Trol ağları dibi taradığı için dipte ne var ne yok silip süpürüyor ve balık nesli hızla tükeniyor. Bu bölge için çok acil bir eylem  planı yapılmalı" dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server