İşçilerin zaferi

İpekyol Tekstil Fabrikasında Hak-İş'e bağlı Öz İplik İş sendikasına üye oldukları ve sendikal faaliyet yaptıkları gerekçesi ile tazminatsız olarak işten atılan 4 İşçi açılan dava sonunda işe iade ve sendikal tazminat kazandı.

İşçilerin zaferi

İpekyol Fabrikasında çalışan ve sendikal faaliyetlere katılarak Hak-İş'e bağlı Öz İplik İş sendikası Çorlu Şubesine üye oldukları gerekçesi ile tazminatsız olarak işten atılan Hakkı ÇETİN, UĞur  YİGİTTEKİN, Yusuf  GÜNEŞ, Kader  TAŞKIN, 1,5 yıl süren dava sonunda haklı görülerek işe iade ve 12+4=16 brüt tazminat kazandı.

ŞUBE BAŞKANI ÇAKIR, "HAKLILIĞIMIZ TESCİL EDİLDİ"

Sendikalaşmanın işçilerin  Anayasal hakkı olduğunu ve mahkemenin kararının örnek olacağını belirten  Öz İplik-İş Sendikası'da Çorlu Şube Başkanı Mehmet Çakır, "Sendika olarak Edirne'de bulunan İpek Yol Fabrikasında sendikalaşma çalışmalarına başladık. 4 arkadaşımız sendikamıza üye oldular ve çalışmalara başladılar. Ancak Fabrika yönetimi üye olan arkadaşlarıma baskı yağmakla beraber üye olacaklara da psikolojik baskı uyguladı. Sonuçta 4 üyemiz tazminatsız olarak 1,5 yıl önce işten atıldı. Sendika olarak devreye girdik ve yasal mücadelemiz başladı. Zorlu bir süreç yaşadık ancak sonunda başarıya ulaşıldı ve mahkeme 4 üyemizin hem işe iadesine  hem de sendikal tazminat almasına karar verdi. Şimdi gerekçeli kararı bekliyoruz. Karar geldikten sonra işe iade ve sendikal tazminatın ödenmesi konusunda girişim yapacağız. Mahkeme işçilerin sendikal hakkını bir kez daha tescil etmiştir." dedi. Öz İplik-İş Sendikası Çorlu Şubesi olarak her zaman işçinin yanında olduklarını belirten Şube Başkanı Mehmet Çakır, " emek veren, alın teri dökenlerin her zaman yanındayız ve hakları için sendikal faaliyetler devam edecektir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER