İlk kazma vuruldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Edirne  Lalapaşa Doğanköy göleti için ilk kazma vuruldu.

İlk kazma vuruldu

Edirne ilinde Lalapaşa DoğanköyGöleti ve Sulaması işi kapsamında çalışmalar devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’Çalışmaları devam eden Doğanköy Göleti’nin tamamlanması ile 3 bin 860 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtti.

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK

Genel Müdür Yıldız, Temelden31,50 metre yüksekliğe sahip Lalapaşa Doğanköy Göletinin1,60 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizerek,Lalapaşa Doğanköy Göletinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 5 milyon 500 bin TL gelir artışı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi. Söz konusu iş kapsamında enerji nakil hattı yapılmış olup kret ulaşım yolu ve gövde sıyırma kazı çalışmaları devam etmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER