Hızlı tren yolu yuttu

Halkalı-Kapıkule arasında yapımı süren Hızlı Tren projesi Şehrin en işlek yollarından olan Sedde boyu yolunu yuttu. Sedde boyu viyadük yapımı için  1 Mart tarihi ile trafiğe kapatılacak ve yola kazıklar çakılacak. Proje hızlı bir şekilde devam ederken, Tunca köprüsü üzerine yapılan  köprüde de çalışmalar son aşamaya geldi.

Hızlı tren yolu yuttu

Çerkezköy-Kapıkule hızlı tren hattının yüzde 50'si tamamlandı. 153 kilometrelik hatta 52 kilometre ray serimi yapılmasının ardından makineli ayarlama işlemleri başladı. Proje bittiğinde İstanbul-Edirne arası hızlı trenle 1 saat 35 dakikaya inecek. Haziran 2019'da yapımına başlanan Çerkezköy-Kapıkule hattında fiziki ilerleme yüzde 50'yi geçti, altyapı işlerinde yüzde 71 ilerleme sağlandı. Ray döşemelerinin başlatıldığı projede bugüne kadar yaklaşık 56 kilometre hat serimi yapıldı. Hat serimi yapılan bölgelerde makineli ayarlama işlemleri sürüyor.

SEDDE YOLUNU YUTTU

Hızlı tren projesinin Edirne ayağında çalışmalar devam ederken, Tınca köprüsü üzerinde yapılan beton köprünün son aşamasına gelindi. Köprü ile bağlantılı olarak yapılacak olan viyadük için 1 Mart 2022 tarihinden itibaren Ulus pazarının arka tarafından kalan sedde yoluna kazıkların çakılacağı belirtilirken, sedde üzerinden geçecek olan viyadük ayakları nedeni ile sedde yolunun araç ve yaya trafiğine kapatılacağı belirtildi.  Şehrin en önemli geçiş güzergahı olan sedde yolunun kapatılmasının büyük sıkıntılar doğuracağını belirten vatandaşlar, alternatif yol olan sedde yolu için acil bir girişim yapılmasını istediler. Bu bölgenin kapatılması ile birlikte Pazarın arka tarafının da tamamen kapanacağı belirtilirken, yolun yayalara açık bir bölümünün bırakılması istendi.

1 SAAT 35 DAKİKAYA İNECEK

153 kilometre uzunluğundaki çift hatlı projede yer alan 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadüğün yapım çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı Çerkezköy-Kapıkule hattının 2023'te tamamlanması planlanıyor.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı hızlı tren ağına bağlayacak proje ile Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya inecek. Mevcut hat kapasitesi de 4 kat artacak. İstanbul-Edirne arası 1 saat 35 dakikaya inecek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu