Hesaplarını Bulgar müşteriye göre yapan esnafın hesabı şaştı

Leva’nın değer kazanması ile akın akın Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşları, her gün artan fiyatlar, otopark sorunu, hileli gıdalar, her köşe başında önlerini kesen seyyarlar, 2 katına çıkan otel fiyatları derken Edirne’den alışverişi kesti. İşyeri kiralamak için 10 kat fazla kira ödeyen esnaf şimdi kara kara düşünüyor.

Hesaplarını Bulgar müşteriye göre yapan esnafın hesabı şaştı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, aylardır gündeme getirdiğimiz tehlikenin şimdi geldiğini açıkladı. Bulgar vatandaşlarının alışverişleri kestiğini belirten Irmak, “Bulgar hükümetinin,  bunların alışverişine birtakım kısıntılar getirdiği konusunda da duyumlarımız var. İkisi bir araya gelince Bulgarların ayağını Edirne’den kesti. Üniversitelerin de ara tatile girmesi, uzaktan eğitime geçmesi de Edirne’den 40 bin öğrencinin ayrılıp gitmesine neden oldu. 2 konu bir araya gelince ekonomimizde son 1 aydır sıkıntılar var. Bulgar turistler 1 aydır neredeyse sıfırlandı, bitti gibi. Bizde son aylardan üst üste gelen zamlar, Bulgaristan’daki fiyatlarla bizim aramızdaki makası daralttı. Onların bir de buraya geliş-gidiş maliyetleri var. Bunu üstüne koyduğunda Türkiye, Bulgarlar için cazibe merkezi olmaktan çıktı. Evraka dayalı değil ama bir rivayete göre; Bulgar hükümetinin,  bunların alışverişine birtakım kısıntılar getirdiği konusunda da duyumlarımız var. İkisi bir araya gelince Bulgarların ayağını Edirne’den kesti. Üniversitelerin de ara tatile girmesi, uzaktan eğitime geçmesi de Edirne’den 40 bin öğrencinin ayrılıp gitmesine neden oldu. 2 konu bir araya gelince ekonomimizde son 1 aydır sıkıntılar var.  Bulgar pazarına kayıp pazarı olarak bakıyorum. Bazı aylarda ivme kazanıyor, bazı aylarda gümrükteki sorunlar, Bulgar hükümetinin birtakım tedbirleri, bizdeki fiyat dalgalanmaları derken bunları garanti bir pazar olarak görmüyorum. Bundan 20 yıl önce biz o tarafa gidip alışveriş yapıyorduk, şimdi onlar geliyor ama ticari hayatımızı buna bağlamamamız lazım. Gelirse bonus olur, olmazsa işimizi kendi mecramızda yürütmemiz gerekir.” Diyerek, esnafın yerli müşteriye dönmesi gerektiğini söyledi.

“FAHİŞ FİYAT UYGULANMIYOR”

Edirne esnafının fahiş fiyat uygulamadığını belirten Irmak, “Biz, esnafın fahiş fiyatını tespit etme durumunda değiliz. Belediye zabıtası, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü o işlerde görevli. Bize intikal etmiş bir şey yok, onlar da göz açtırmıyorlar. Özellikle Ticaret İl Müdürlüğü’nün elemanları. Periyodik kontroller yapılmakta. Sanmıyorum. Öyle tevatürler var. ‘Edirne esnafı kazıklamış da Burgaz’a gitmiş’ diye. Lüleburgaz da, Kırklareli de benim bölgem. Oralarda da 1 aydan beri çok Bulgar yok. Genel bir sıkıntı var. İnsanlar gelmiyor.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu