Havsa Hayvan Pazarı yenileniyor

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, valilik toplantı salonun gerçekleştirilen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Edirne’nin önemli bir tarım ve hayvancılık şehir olduğunun altını çizdi. Edirne’nin yıllık tarımsal hasılatının yaklaşık 17 milyar lira olduğunu vurgulayan Kırbıyık, “Yıllık tarımsal hasılatımız yaklaşık olarak 17 milyar Türk Lirası seviyesinde. Canlı hayvan değeri olarak baktığımızda geçen yıla rakamlarla karşılaştırdığımızda 5 milyar Türk Lirası seviyesinde canlı hayvan değerine ulaştığımızı görüyoruz. Tarımsal hayvancılıktan kaynaklı hasılatımızda yaklaşık 2 buçuk milyar Türk Lirasına yakın bir rakam olduğunu görüyoruz. Bunlar son derece önemli ve büyük rakamlar” Şeklinde konuştu.Vali Kırbıyık, kentteki kırsal altyapı yatırımlarının çok önemsediklerini belirtti. Havsa Hayvan Pazarı'nın, Trakya açısından son derece önem arz ettiğini ve bölgede herkesin bildiği bir pazar olduğunu vurgulayan Kırbıyık, “Özel idaremizle birlikte bu pazarın finansmanı ortaklaşa yapıyoruz. Yüzde 75’ini İl Özel İdaresi karşılayacak, yüzde 25’ini Havsa Belediyesi karşılayacak. Bölgeye son derece modern, arz imkânını belki ikiye katlamış yeni bir hayvan pazarı kazandırıyoruz. Bunu bölge hayvancılığı açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın gerek satış noktasına ve gerek alım noktasında yen bir imkânı kavuşacağını düşünüyorum. Pazarın bugünkü potansiyelinin çok daha ilerisine geçeceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

"6-7 AY İÇERİSİNDE TAMAMLANMASINI ÖNGÖRÜYORUZ"

Vali Kırbıyık, Havsa Canlı Hayvan Pazarı’nın 6-7 ay içerisinde tamamlanacağını öngördüğünü söyledi. Projeye göre yeni pazarın 4 bin 431 metrekare kapalı alana sahip olduğunu ifade eden Vali Kırbıyık,"Yaklaşık 2 bin metrekare otopark alanı mevcut. Vatandaşlarımız geldiğinde ihtiyaçlarını karşılayabileceği sosyal alanlar olacak.  5 dükkânlı alan oluşturacağız. Birlikte çalışma kültürümüzü arttırmak zorundayız. Bir tarafta belediye bir tarafta meclisimiz var. Burada siyasi görüş ayrılıkları da var ama konu Edirne’nin menfaatleri olduğunda her türlü siyasi ayrımı kenara bırakıp ortak hareket edebilmek oldukça önemli. Bugün onu gösterdik” dedi.

“EN BÜYÜK HAYVAN PAZARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”

Havsa Belediyesi Başkanı Aydın Balkan da Kuzey Marmara'nın en büyük hayvan pazarına ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Yaklaşık 85 yıla dayanan bir tecrübeye sahip olduklarını dile getiren Balkan, “Geldiğimiz noktada hayvan pazarımız genel çalışmalar dışında kapsamlı bir yeniliğe gitmemişti. Bizde göreve gelirken vatandaşlarımıza yeni hayvan pazarı için söz vermiştik. 2019’da o dönem valimizle bir proje hazırlamıştık ama arkasından gelen pandemi sebebiyle gerçekleştirme fırsatımız olmamıştı. Pazarımız eskisinden 2 kat daha büyük ve daha modern olacak. Üzeri kapanacağından dolayı hayvan hastalıklarından korunmaktan daha emin olacağını ve böylelikle üreticilerimizin daha fazla hayvan getireceğini düşünüyoruz. Hayvan sayısının artmasıyla talebinde artacağını ve beraberinde ticaretinde artacağı konusunda desteğimizin bu kapsamda büyüyeceğini düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ise, Trakya'nın en büyük havyan pazarının modernizasyonuna ortak oldukları için büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Konuşmaların ardından protokol Kırbıyık ve Balkan tarafından projenin protokolü imzalandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server