ETSO'nun umudu da Bulgar vatandaşları

Basın mensuplarına  Ciğer Partisi düzenleyen ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, "Biz bize yetemiyoruz. Çarşıyı her dolaştığınızda 3 arabadan 1’i Bulgar plakalı araçlar. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor." dedi.

ETSO'nun umudu da Bulgar vatandaşları

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle Edirne’de görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne ticareti hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Kapıların açık kalmasının ve kentimize gelen Bulgar turistlerin Edirne ticareti açısından hayati önem arz ettiğini belirten Zıpkınkurt, “Esnafımızın gelen misafire hoşgörülü ve güleryüzlü davranması çok önemli. Bu insanları kırmamamız, kaçırmamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.  Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 21 Ekim Dünya Gazeteciler günü nedeniyle dün kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Edirne’de bulunan bir restoranda gerçekleşen toplantıda kent ticareti hakkında da konuşan ETSO Başkanı Zıpkınkurt, Bulgar turistlerin Edirne için hayati önem taşıdığını ve yaşadıkları sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

“BİZ BİZE YETEMİYORUZ”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında, Edirne ticareti hakkında da açıklamalarda bulunarak, “Gündemimiz kentimize gelen Bulgar turistler. Bu nedenle Edirne ticaretinin yaklaşık 2 aydır iyi durumda olduğunu görüyoruz. Bu durum da bizi mutlu ediyor. Çünkü pandemi sürecinde Edirne’de biz bize kaldığımız zaman, biz bize yetmediğimizi gördük. Malum üniversitemiz kapalıydı ve turist gelmiyordu. Edirne en çok turist alan illerden bir tanesi Edirne ve hizmet sektöründeki tüm hazırlıklarımız turizme gore şekilleniyor. Güzel lokantalar, oteller yapmışız ama biz bize kaldığımız zaman yetemiyoruz. Dolayısıyla işsizlik ve şehrin sorunları artıyor. 2 aydır gördük ki; gelen yerli ve yabancı turistlerle şehrimiz yine eski hareketli günlerine döndü. Bizim bunları sürdürebilmemiz gerekiyor. Sürdürebilmek için de üzerimize ne düşüyorsa yaparak, bunu sürdürmemiz gerekiyor.” dedi. 

“KAPILARIN AÇIK KALMASI EDİRNE İÇİN HAYATİ ÖNEM ARZ EDİYOR”

Kentimize gelen paranın tüm esnafa dağıldığını ve kapıların açık kalmasının bu nedenle çok önemli olduğunu vurgulayan Zıpkınkurt, “Kapıların açık kalması Edirne için hayati önem arz ediyor. Hem iş insanlarının hem siyasilerin hem de devlet büyüklerinin gözü Edirne’de. Hem vaka sayısı az hem Bulgar misafirler geliyor. Ortalama 10 bin insan kentimize geliyor. Bunlar çok ciddi rakamlar. Bugün bile otellerimizde yer yok. Dolayısıyla çarşıyı her dolaştığınızda 3 arabadan 1’i Bulgar plakalı araçlar. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Van’da İran Sınır Kapısı kapandı ve Van ekonomisi ciddi anlamda etkilendi. Oradaki partnerlerimizle konuşuyoruz. ‘Biz İran kapısının kıymetini daha iyi anladık.’ diyorlar. Şimdi Edirne’de böyle bir süreç yaşıyor. Bugün Edirne’ye gelen bir kişi lokantada yemek yiyor, otelde yatıyor, dükkandan alışveriş ediyor. Dolaylı yönden tüm esnafımıza para dağılıyor. Herkes bundan istifade ediyor. Bu yüzden şehrimiz için kapıların açık kalması çok önemli.” dedi.

“BU İNSANLARI KIRMAMAMIZ GEREKİYOR”

Esnafın hoşgörülü ve güleryüzlü davranmasının önemine değinen Zıpkınkurt, “Vaka sayılarında bir artış olursa hükümetimiz önlem olarak kapıları kapatabilir. Bulgarların gelmesi engellenebilir. Bu insanların gelmesinin ticaret hayatımız için çok önemli olduğunu vurguluyorum. Pandemi sürecinden bugüne kadar hep sahadayız ve sahadan hiç ayrılmadık. Çünkü her gün her hafta hem yönetimde hem meclisimizde bunları gündem yapıp Ankara’ya sorunlarımızı iletiyoruz. Edirne’nin sorunları, Türkiye’nin sorunlarıdır. Bölge insanımız için neler isteyeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Çarşıda her 3 insandan 2’si Bulgar. Saraçlar Caddesi’nde yürüdüğüm zaman Edirne’nin yerli insanından çok yabancıyla karşılaşıyorum. Erasta AVM saat 10.00’da açılıyor. Sabah 08.00 saatlerinde iş yerine giderken o saatte Erasta’nın önünde 2 otobüs, arkada caddedeki börekçilerde, berberde Bulgarlar var. Kipa’nın önünde sabah saat 08.30’da Bulgar otobüsleri var. Bostanpazarı’nda tur attım. 2 otobüs ve en az 15 tane binek araba vardı. Gelen misafirler hakikaten şehrimiz için çok önemli. Döviz kuru böyle olduğu sürece gelişleri daha da artacak. İhtiyaçları farklılaştı. Evinin mutfağını değiştiriyor. Mermerini, camını değiştiriyor. Evinde mantolama yapmaya başladılar. Baktığımızda Bulgaristan’dan gelenlerin her sektöre faydası olmaya başladı. Dolayısıyla gelenlere iyi davranmak hem görevimiz hem de boynumuzun borcu. Gerek otopark gerek trafik sorununu da bir an önce düzenli bir hale getirmemiz gerekiyor. Bulgarların otopark sorunu hala devam ediyor. Esnafımızın gelen misafire daha hoşgörülü daha güleryüzlü davranması şehrimizin tüm esnafları için önemli. Bu insanları kırmamamız, kaçırmamamız gerekiyor. Şehrimize ciddi anlamda döviz bırakıyorlar. Gelen döviz hem şehrimizde kalıyor hem ülkemize faydası var. Bulgar turiste iyi davranmak Edirne’nin ticareti için çok önemli ve hassas olduğunu ifade ediyorum.” şeklinde konuştu.

“BEDESTEN’E DE GİDEBİLİRLER”

Bedesten Çarşısı’nda Bulgarlara hitap eden ürünler olmaması nedeniyle, çarşıya çok fazla Bulgar turistin gitmediğini söyleyen Zıpkınkurt, “Çarşı başkanlarıyla sık sık bir araya geliyorum. Bedesten’deki sıkıntı Bulgar vatandaşa belki hitap eden iş yeri olmaması. Arasta’ya gidiyorlar, Alipaşa’ya gidiyorlar. Uzunkaldırım’ın arka caddelerine giriyorlar. Geçen gün Kıyık’taydım. Kıyık’ta ara sokaklardan alışveriş eden bile var. Herkes bütçesinde göre kendi mağaza arıyor. Bütçesi iyi olan Erasta’ya, Margi’ye gidiyor. Daha ufak bütçeli arkadaşlar ara sokaklardaki ufak bakkaldan bile alışveriş ediyorlar. Bakıldığı zaman Bostanpazarı’nda gıdacı yoktu. Şimdi gıdacılar olmaya başladı. Şehrin farklı noktalarında iş değişiklikleri olmaya başladı. Belki Bedesten’de de onlara yönelik birkaç iş kolu seçerlerse o çarşıya da Bulgar vatandaşlar daha fazla girebilir diye düşünüyorum.” dedi.

“HER ŞİKAYETİN BİREBİR TAKİPÇİSİYİZ”

Kendilerine gelen her türlü  şikayeti değerlendirdiklerini belirten Zıpkınkurt, “Bilindiği üzere Bulgaristan’dan gelen vatandaşların kurduğu bir Whatsapp hattı var. Buraya şikayetler yağıyor. Orada şehirde yaşadıkları olumsuzlukları paylaşıyorlar. Biz de bu siteleri takip ediyoruz. Bu sitelerde yaşadıkları ne olumsuzluk varsa o kişilerle irtibat kurarak muhatapla direkt kendim veya Genel Sekreterimiz veya Yönetim Kurulumuz iş yeri sahibiyle bu konuyu konuşmaya ve sıkıntıyı çözmeye gidiyor. Ticaret Odası olarak her şikayetin birebir takipçisiyiz. Bize ulaşan her türlü şikayeti değerlendiriyoruz. Uyarılarımız işe yarıyor. Esnafımız da hassas. Verdiğimiz hem Türkçe hem Bulgarca broşürleri kapılarına asıyorlar. Maske konusunda gelenleri uyarıyorlar. Eğer gelen vatandaş maskesizse kendisine maske veriliyor. Yaptığımız çalışmaların çok işe yaradığını görüyorum. Nitekim de görüyoruz ki Edirne’deki vaka sayıları Türkiye’ye göre çok az sayılarda seyrediyor. İnşallah böyle devam eder ki biz de bir kısıtlamaya maruz kalmayız. Bizler en azından uyarılarımızı yaparak şehrimizde bunun olmasına engel olduğumuzu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.           

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu