Enez'li balıkçılar mutsuz

Trol ve Gırgırların geri dönmesi ile bolluk günlerinin bittiğini belirten Enez'li balıkçılar, "2 yıl deniz bize balık verdi ama Trol ve Gırgırların bu yıl geri dönmesi ile o bolluk bitti. Yıllarca görmediğimiz Dil Balığı, Jumbo Karides ağlarımızdan eksik olmadı ama o günler geride kaldı. Çünkü denizin dibi yine talan edildi" dediler.

Enez'li balıkçılar mutsuz

Taban yapısı, derinliği, ve kendi kendini temizleme özelliği ile dünyanın sayılı bölgelerinden olan Kuzey Ege sularında yine balık kıtlığı başladı. 2 yıl önce yaşanan hazin olaydan sonra Enez sahillerine gelemeyen ve denizi kendi haline bırakan trol ve gırgırların tekrar körfeze gelmesi ile kıtlığın başladığını belirten Enez'li balıkçılar, bu bölgenin özellikleri nedeni ile avlanma yasağı kapsamına alınmasını ve avlanmanın sadece geleneksel yöntemlerle yapılmasını istediler.

"BURASI  FARKLI BİR BÖLGE"

Kuzey Ege'nin bu bölgesinin farklı bir yapıya sahip olduğunu belirten Enez'li Balıkçılar İsmail İşcan,Emin İşcan,Muammer Çivi ,  Ayhan Tüzü ve Ali Erkenciler "herkes yanlış anlıyor. Biz trol ve gırgır düşmanı değiliz, ancak bu bölge dip yapısı itibarı ile çok farklı bir bölge. Buraya balık üremek için geliyor ve Meriç ağzından gelen yiyecekler ile besleniyor. Derinlik çok fazla değil, kayalık, taşlık bölge yok. Yani balığın saklanacağı bölge yok. Bununla birlikte trol dibi tarıyor, dipte ne varsa toplayıp yukarıya çıkarıyor. Gırgırlar ise hemen limanın önüne balığı sarıyor. Son 2 yılda burada balık bolluğu yaşadık. sadece biz değil amatör balıkçılarda bolluğu yaşadı ama gelecek sezon burada balık bulamayacağız. Şu anda bile balık bulamıyoruz ağlarımız boş çıkıyor. Biz şunu istiyoruz. Yetkililer gelsin bir masa etrafında buluşsun ve konuya bilimsel olarak yaklaşsın. Aslında gelecek sezon trol ve gırgır sahipleri de mutlu olmayacak, çünkü balık bulamayacaklar" dedi. Enez sahilinden itibaren tüm dünya'da yapılan uygulamanın yapılmasını isteyen balıkçılar, " Enez sahilinden itibaren belirli bir bölge  avlanmaya yasak bölge ilan edilebilir, denize beton bloklar, araçlar, bırakılabilir. Önemli olan balığın üremesini sağlamak" dediler.

Fotoğraf/Yalçın Bitikli

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server