Enez balıkçı barınağında neler oluyor?

Enez balıkçı barınağında yıllardır faaliyet gösteren işyerlerine engel olunuyor, yıllardır alınmayan güvenlik önlemleri alınıyor, deniz gümrüğü için büyük çaba gösteriliyor, bölge sit alanı ilan ediliyor,  2017 sonrası yapılan balıkçı barakalarına yıkım kararı çıkıyor, barınakta yeni iskele yapılıyor. Yapılanlar, "Acaba burası birilerine mi verilecek? sorusunu gündeme getiriyor.

Enez balıkçı barınağında neler oluyor?

Yıllardır atıl durumda olan ve kimsenin umurunda olmayan Enez Balıkçı barınağında son 3 ayda yapılanlar kafalarda soru işareti bıraktı. Balıkçı barınağının kiralanmasından çok önce barınak içinde faaliyet gösteren işyerlerinin faaliyetleri bir anda durdurulurken, balıkçı barınağının yıllardır alınmayan önlemleri de alınmaya başladı. Enez balıkçı barınağında deniz içinde bulunan teknesine  2014 yılından bu yana faaaliyet gösteren ve yasal tüm izinlerini almış olan Yılmaz Kaptan'ın geçtiğimiz hafta  Balıkçı Barınakları genelgesi çercevesinde işyerini kapatması istenirken Yılmaz Kaptan, " Ne olduğunu anlayamadım. Yasal olarak benim işyerimi gelip mühürlemeleri, işyerimi kapatmaları, faaliyetime son vermeleri gerekirdi. Ancak bunun yerine sadece bir yazı verildi. Yani işyerimle ilgili yasal bir işlem yok. Bunun yanında benim tüm işyeri açma, içki satma, barınakta tekne bağlama gibi tüm belgelerim var. Devlete vergi ödüyorum, sigorta ödüyorum, bir çok kişi çalıştırıp Enez gibi yerde istihdam sağlıyorum.  Herşeyi geçtik, ben 2014 yılından bu yana burasını çalıştırıyorum Balıkçı Barınağı 2017 yılı sonunda kiraya verildi. Kiraya verilmeden önce buranın boş olması gerekiyordu. Şöyle ki; Balıkçı Barınakları içinde herhangi bir ticari faaliyet yapılmıyorsa kiraya verilir" diye madde var. Yetkililer ben burada faaliyet yaparken, nasıl kiraya verdiler? Şimdi beni bu dönemde çıkarmaya çalışıyorlar. Kredilerimi kim ödeyecek? İşsiz kalanların maaşını kim karşılayacak? Evinde ekmek olmayacak ailelere kim bakacak? Hadi yetkililer çıkıp bunların cevabını versin. Aynı durumda burada kaç esnaf var bilen var mı? Burada iş sahası yaratan esnafta benimle aynı durumda." dedi.

DENİZ GÜMRÜĞÜ KURULACAK MI?

Bu arada Liman değil Balıkçı barınağı lan ve tüm alt yapısı buna göre düzenlenen Enez Balıkçı Barınağında pandemi dönemine rağmen ısrarla deniz gümrüğü kurulma çabaları kafaları karıştırdı. Bu fiziki şartlarda gümrüğün yapılamayacağını belirten uzmanlar, "Gümrüğün yapılması için öncelikle genişletilme çalışması yapılmalı. Çünkü her yıl onlarca trol ve gırgır teknesi giriyor. Bunların iç  tarafa girmesi zor. Bununla birlikte Enez'e gelenlerin  dinlenme alanı burası. Her gün binlerce insan geliyor. Gümrük olursa güvenlik nasıl olacak? Yunanistan ile ilişkilerimizin en kötü döneminde bu ısrar neden? Gümrük olması Enez için çok büyük bir artı olacaktır ama bunların göz önüne alınması gerekir? Gümrük yapılacak sa Trol ve Gırgır girişlerinin yasaklanması gerekmektedir" dediler.

İSKELE YAPILIYOR

Bu arada Enez Balıkçı barınağına amatör tekneler için iskele yapılıyor. Taşlar olarak tabir edilen alana yapılacak olan iskele sonrası amatör teknelerin buraya bağlanacağı, diğer bölümlerin ise profesyonel balıkçılar için kullanılacağı belirtildi. Çalışmalar bu gün itibarı ile başladı.

BARINAKTA TÜM GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Öte yandan Enez Balıkçı barınağında tüm güvenlik önlemleri alındı. Enez Su ürünleri Kooperatifi, barınağa giriş ve çıkışların kontrol altına alındığını, tel örgülerin sağlamlaştırıldığı ve 24 saat güvenlik görevlisinin bulunduğunu açıkladı.

2017 SONRASI YAPILANLAR İÇİN YIKIM KARARI

Bu arada Balıkçı barınağının arka tarafında kalan alanda bulunan balıkçı barakaları için yıkım kararları gönderildi. 2017 yılından sonra yapılanlarla ilgili listenin Enez Kaymakamlığına ve Enez Belediye Başkanlığına gönderildiğini belirten yetkililer, uygulamanın bu makamlar tarafından yapılacağını belirttiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER