Edirne'ye bölgesel teşvik müjdesi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne'de bazı İlçelerin Bölgesel teşvik kapsamına alındığını belirtti.

Edirne'ye bölgesel teşvik müjdesi

Yazılı bir açıklama yapan ve kararın bölgemiz için çok önemli olduğunu belirten ETSO Başkanı Zıpkınkurt, "Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak her platformda bölgesel teşvik konusunda dile getirdiğimiz ve raporladığımız taleplerimiz olumlu sonuçlandı. Bu kapsamda Lalapaşa , Enez , İpsala, Meriç İlçelerimiz BÖLGESEL TEŞVİK KAPSAMINA ALINDI ve Böylece Bir Alt Bölge Teşviklerinden Faydalanabilecek.  Resmi Gazete'nin 21 Ağustos günlü sayısında yayımlanan "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar"da değişiklik yapan Cumhurbaşkanı Kararıyla, kendi bölgesindeki teşviklerin bir alt bölgesindeki teşviklerden yararlanacak ilçeler belli oldu. Belirlenen ilçeler arasında Edirne ilinden Lalapaşa, Enez, İpsala, Meriç teşviklerinden yararlanabilecek.İlçe bazındaki teşvikin ilk kriteri için 53 ilin ilçesi sınıflandı. 28 il ise kapsama alınmadı. Yetkililer bunun nedeninin, "ilgili ilde, o ilin teşvik grubundan (sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinden) daha düşük seviyede ilçe bulunmaması" olduğunu belirtti. Ayrıca, en yüksek teşvikten yararlanan 6. Bölgedeki iller, alt bölge olmadığı için kapsam dışında kaldılar." dedi.

 İLÇE BAZINDA TEŞVİKİN İLK ADIMI

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre; halen yürürlükte olan illerin 6 gruba ayrılarak, bu gruplara göre teşvik unsurlarının verilmesi sınıflamasının yanında, her bir ilin içinde diğer ilçelere göre daha az gelişmiş ilçeler belirlendi. İlçe sınıflaması ilk kez karara girmiş oldu. Her bir ilçe için ya da bir bölgedeki ilçeler için henüz "özel" bir düzenleme yapılmadı. Ancak bu sınıflamaya göre gelecekte ilçe bazında özel teşvik düzenlemeleri de mümkün olacak. Bu aşamada verilen teşvik, ilgili ilçenin ili hangi teşvik grubundaysa, bir alt grup teşvikinden yararlanacak şekilde düzenlenmiş oldu.

 OSB'LERE YATIRIM İKİ ALT BÖLGENİN TEŞVİKİNDEN YARARLANACAK

Teşvik kararnamesinde yer alan dipnotlarda, OSB'lerde yapılan yatırımlar, bir alt bölge teşvikinden yararlanır hükmü bulunuyor. Buna göre, 1. Bölgede OSB içine yapılan bir yatırım, 2. Bölgenin teşviklerinden yararlanıyor. Kararnamede ilçe bazında sınıflama yapılmasının ardından, kapsama giren bir ilçedeki OSB'ye yatırım yapılırsa, 2 alt bölgenin teşvikinden yararlanma imkanı doğmuş oldu. 

21 Ağustos 2020 günlü Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı (2846) ile ilinin ait olduğu teşvik grubundan bir alt grupta teşvik uygulanacak Trakya Bölgesi'nde Edirne ve Kırklareli'nin de içinde olduğu ilçeler şöyle:

 Edirne: Enez, İpsala, Meriç, Lalapaşa  Kırklareli: Demirköy, Pehlivanköy, Kofçaz.  Alınan karar ile İlimizde Enez, İpsala, Meriç, Lalapaşa ilçelerimizde yapılacak olan yatırımlar genel olarak 2. Bölge teşvikleri yerine 3. Bölge teşviklerinden yararlanma hakkını elde etmiş ve bu bölgemiz açısından büyük yararlar sağlayacağını düşünülmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server