Edirne normalleşemeyecek mi?

Yarın yapılacak olan kabine toplantısından sonra normalleşme adımları beklenirken, Turuncu listede yer alan Edirne'nin normalleşme için bir süre daha beklemesi gerekeceği belirtiliyor.

Edirne normalleşemeyecek mi?

Hem normalleşme sürecine girecek iller hem de yüz yüze eğitim, yarın (1 Mart) gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Kabine toplantısının ardından netlik kazanacak.Edinilen bilgiye göre; kademeli normalleşmeye geçecek olan Türkiye’de iller kırmızı, turuncu, sarı ve mavi liste olmak üzere dört gruba ayrıldı. Buna göre kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek. Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama olurken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak.Sağlık Bakanlığı, illeri; günlük ve haftalık vaka sayılarına göre, kırmızı, turuncu, sarı ve mavi olmak üzere 4 gruba ayırdı. 81 ilin nüfus sayısı, haftalık ve günlük vaka ortalamalarına göre hazırlanan listelerde, kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek.Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama olurken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak. Her hafta değişecek olan listelerde vaka sayısını düşürmeyi başaran iller sarı listeye girerek kısıtlı normalleşme ya da mavi listeye girip kontrollü normalleşmeye ulaşacak.Yüksek riskli ve vaka sayısının nüfusa göre yoğun olduğu bu illerin ilk üçünde Karadeniz illeri bulunuyor.Listeye göre kısıtlamaların devam etmesi beklenen iller şu şekilde: Ordu 1., Giresun 2, Trabzon ise 3. sırada yer alıyor. Bu sıralamayı; Samsun, Rize, Tokat, Osmaniye, Adıyaman, Aksaray, Karaman, Sakarya ve Konya takip ediyor.

EDİRNE RİSK YÜKSEK

Listenin ikinci kısmında yer alan turuncu grupta ise 39 il yer alıyor. Listenin en geniş yerini kapsayan bu grupta da kısıtlamaların devam etmesi bekleniyor.Turuncu listede şu iller bulunuyor: Burdur, Kocaeli, Balıkesir, Amasya, Ardahan, Gümüşhane, Mersin, Sinop, Antalya, Bolu, Artvin, Edirne, Tekirdağ, Yalova, Kayseri, Kırklareli, İstanbul, Kütahya, Niğde, Zonguldak, Erzurum, Nevşehir, Muğla, Düzce, Kilis, Kırıkkale, Bilecik, Hatay, Malatya, Elazığ, Çanakkale, Adana, İzmir, Çorum, Bursa, Sivas, Aydın, Yozgat ve Manisa.

SARI LİSTEDE 25 İL BULUNUYOR

Listenin üçüncü grubunda bulunan sarı listede 25 il var. Bu illerde kısmi kısıtlama uygulanacak.Bu illerin isimleri ise şöyle: Eskişehir, Ankara, Kahramanmaraş, Gaziantep, Erzincan, Afyon, Denizli, Bartın, Kırşehir, Tunceli, Isparta, Çankırı, Bayburt, Kastamonu, Siirt, Şanlıurfa, Ağrı, Kars, Bingöl, Diyarbakır, Uşak, Karabük, Bitlis, Van ve Mardin.

MAVİ LİSTEDE SADECE  5 İL BULUNUYOR

Mavi listeye girmeyi başaran iller ise kontrollü normalleşecek. Bu listeye girmeyi başaran iller ise Iğdır, Batman, Muş, Şırnak ve Hakkari.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server