Çeltik üreticisi çuvalla mı kazanıyor?

İpsala Belediyesi’nin 9240 Dönüm Arazi İhalesinde 3 bin 300 Liradan Başlayan Fiyatlar 7-8 Bin Liraya Ulaştı. Üreticiler, “bu fiyatlar rekor oldu. En kötüsü gelecek yıla emsal olacak” dediler. İhale sonrası paralar çuvalla taşındı. İhaleyi izleyenler, “demek ki çeltikçi çuvalla para kazanıyor” yorumunda  bulundular.

Çeltik üreticisi çuvalla mı kazanıyor?

İpsala Belediye’sine ait araziler; 9172 dekar dilediği mahsul ekimi ve 68 dekar kuru mahsul ekimi için toplam 9240 dekar arazi 2886 sayılı yasanın 45’inci maddesi gereğince açık artırma sureti ile ihaleye çıkarıldı. İhale,  Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal Başkanlığında Belediye Encümeni huzurunda yapıldı. Belediyenin 1 yıllığına kiraya verecek olduğu yerlerin ihale şartlarına göre; “2023 yılı icar bedelinin % 50’si ihale yerinde peşin ve nakit alınacak, kalan % 50’si içinde 01.03.2023 tarihli Banka kesin teminat mektubu sözleşme imzalanmadan önce Mali Hizmetler Müdürlüğüne teslim edilecektir. Kuru Mahsuller için % 50’si ihale yerinde peşin ve nakit alınacak diğer % 50’si sözleşme imzalamadan önce Belediye banka hesabına yatırılacaktır. İhaleye girecekler % 3 geçici teminatlarını ihale saatine kadar Belediye Banka Hesabına yatırmış olacaklardır ”şeklinde konuştu.

FİYATLAR UÇTU.

İhalede, çeltik tarlalarının 3 bin 300 TL, kuru mahsul tarlaların ise 400 - 900 TL aralığında muhammen bedelle, açık artırmaya başladı. İhalede ilan edilen parsellere çeltik üreticilerinin fahiş fiyat yükselttikleri görüldü.300’e yakın çeltik üreticisinin katıldığı ihalede fiyatlar 3 bin 300 tl’den 7 bin veya 8 bin liraya ulaştı. İhale sonrası bir çok üretici fiyatların aşırı yükseldiğini ve gelecek yıla örnek teşkil edeceğini belirtirken, ihaleyi izleyenler çeltikçilerin çok kazandıklarını düşündüklerini söylediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server