Çeltik üreticilerine su desteği

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız , "Çakmak 1. Merhale Projesi”  tamamlanıncaya kadar A2 İletim Kanalı vasıtası ile Ergene nehrine su aktarımı yapılarak Ergene Nehri etrafında çeltik ekimi yapılan yaklaşık 20.000 dekar taban arazilerinin sulanması sağlanacaktır." dedi.

Çeltik üreticilerine su desteği

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı yazılı açıklamada ‘DSİ 11.(Edirne) Bölge Müdürlüğümüzün önemli projelerinden biri olan ve tamamlandığında 521 bin 400 dekar tarım arazisinin sulanabileceği  “Çakmak 1. Merhale Projesi”  kapsamında yer alan Meriç-Ergene A2 İletim Kanalının  yapımının tamamlandığını söyledi.

Genel Müdür Yıldız,"İletim kanalı, Meriç Nehri yakınında bulunan Meriç-Ergene P1 Pompa İstasyonundan başlayarak Ergene Nehri’ne kadar uzanmakta olup, toplam uzunluğu 12.007,17 metredir. Bu kanalın ana amacı “Çakmak Barajı Sulaması” içerisinde Pehlivanköy ve Kurtbey Kanalı olarak adlandırılan bölümlere suyun iletimini sağlamak, diğer bir görevi de bu aşamada Meriç Nehrinden Ergeneye su iletmektir. Böylece “Çakmak Barajı ve Sulaması” tamamen faaliyete geçene kadar, P1 Pompa İstasyonu aracılığıyla Meriç’ten alınan suyun, A2 İletim Kanalı ile Ergene’ye aktarılması sağlanacaktır. Meriç-Ergene P1 Pompa İstasyonu ile Meriç Nehri’nden alınan su Ergene Nehri’ne iletilmekte ve kanal üzerinde bulunan prizlerden de yaklaşık olarak 900 da tarım arazisi sulanabilmektedir. Kanalın su taşıma kapasitesi 32,30 m3/s’dir. Söz konusu kanala Meriç Nehri’nden su basan Meriç-Ergene P1 Pompa İstasyonunun imalatları  tamamlanmış olup, pompa testleri yapılmış ve Ergene Nehri’ne temiz su basılması sağlanmıştır." dedi.

Genel Müdür Yıldız, "Tekirdağ Ergene Derin Deşarj A.Ş. yükleniminde yapımı devam eden “Derin Deşarj Ünitesi” ile Çorlu ve Çerkezköy’den geçerek gelen Ergene Nehrinin suları arıtıldıktan sonra Marmara Denizine iletileceği için Ergene Nehri’nin Uzunköprü civarında yaz aylarında debisi düşeceğinden Uzunköprülü çeltik üreticilerinin talebi doğrultusunda ,A2 İletim Kanalı üzerinde yer alan 2xØ3000 lik 4 adet sifon geçişi ile 12 km lik kanalın temizliği idari imkânlarla ivedilikle bitirilerek kanala su basılarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Faydaya dönüşmesi için de “Çakmak Barajı Sulaması” Sulama Kooperatifine devir çalışmaları başlatılmıştır.“Çakmak 1. Merhale Projesi”  tamamlanıncaya kadar A2 İletim Kanalı vasıtası ile Ergene nehrine su aktarımı yapılarak Ergene Nehri etrafında çeltik ekimi yapılan yaklaşık 20.000 dekar taban arazilerinin sulanması sağlanacaktır." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu