3 Recep açılışta buluştu

Kadınların el emeklerinin sergisinde Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Halk Eğitimi Başkanı Recep Kozan buluştu.

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kadın Merkezlerinde düzenlenen kurslara katılan kadınların bir yıl boyunca ürettikleri el emeği göz nuru ürünleri sergilendi.   Serginin açılışını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tüm Edirnelileri sergiye davet ederek “Kadın emekçi, anne, evi düzenleyen, toparlayan; her şey. Onları mutlu edelim ki; Edirne’miz hep olduğu gibi gülen yüzlü insanların kenti olsun. Edirne’ye gülmek çok yakışıyor” dedi.Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Bünyesinde bulunan Zübeyde Hanım Kadın Merkezi ile Özgecan Kadın Merkezi’nde düzenlenen kurslara katılan kadınların 2018-2019 yılı boyunca yaptıkları ürünler El Sanatları Kursları Yıl Sonu Sergisi’nde sergilendi.  Serginin açılış töreni Eski Sera Kafe olarak bilinen Kadın Emek Evi’nde gerçekleştirildi. Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Recep Kozan ve İl Genel Meclisi Üyesi Çiğdem Gegeoğlu katıldı.Açılış töreninde konuşan Edirne Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Recep Kozan, “Kurumların en büyük özelliği diğer kurumlarla ortak iş yapabilmesidir. Bunlardan biri de Edirne Belediyesi’yle yaptığımız ortak çalışmalardır. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt da Edirne’de çok güzel şeyler olduğunu söyledi. Zıpkınkurt, Halk Eğitim Merkezi ve Edirne Belediyesi’nin işbirliği içerisinde çalıştığını ETSO’nun da zaman zaman bu programlara katıldığını söyledi. Zıpkınkurt, “ “Kadınlarımızın bu emeklerini ticarete, paraya dönüştürmeye çalışıyoruz. ETSO’ya yurtiçi ve yurtdışından misafirler geliyor. Bizlerde hep bu kadınlarımızın el ürünlerini, el emeklerini satın alarak misafirlerimize hediye ediyoruz. Kadınlarımıza bu şekilde katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla Edirne’de bu tür projeleri destekliyoruz ve bu tür projelerde sizlerin emeklerini daha değerli kılmaya çalıyoruz” dedi.

 “HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLMAYA DEVAM EDECEK”

Serginin oluşturulmasında ve açılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da “Hepimiz tek başımıza bir şeyler yapabiliriz. Kuşkusuz ortaya bir ürün çıkartmak; başarmak çok umut verici ve çok keyif verici. Ama bunu el birliğiyle yapmak; herkesin bir ucundan tutmuş olması, herkesin emeğinin geçmesi, alın terinin damlamış olması ve göz nurunun orada seyredenlere keyif vermesi bence çok daha zevkli, çok daha mutluluk vericidir. Bu bağlamda yapılan bu çalışmalarda ben emeği geçen herkesi kutluyorum, tebrik ediyorum. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Emin olun Türkiye’nin her yerinde her şey çok güzel oluyor, olmaya da devam edecek” diye konuştu.Daha sonra  serginin açılışı kursa katılarak, el emeği göz nuru ürünler ortaya koyan kadınlarla birlikte gerçekleştirildi. Açılışın ardından kursların düzenlenmesine katkıda bulunan eğitmenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.Başkan Gürkan, daha sonra sergiyi gezerek; kadınlarla ile sohbet etti. Tüm stantları tek tek gezen Gürkan, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada sergiyi çok beğendiğini belirterek, emeği geçen tüm kadınlara teşekkür etti.

“KADIN HER ŞEY”

Tüm Edirnelileri 29 Haziran’a kadar açık kalacak olan Selimiye’nin gölgesindeki bu sergiyi gezmeye davet eden Gürkan, “Hemşehrilerime bu sergiye gelerek ufak tefek alışveriş yapmalarını tavsiye ediyorum. Burada sergilenen ürünlerin fiyatı çok cüzi rakamlar. Edirnelilerin bu ürünlerini satın almaları emekçi kadınlarımızı da yüreklendirecektir, motive edecektir. Bu yüzden Edirneli hemşehrilerim gelsinler, bir yıl boyunca emek verilen bu ürünleri görsünler. Dünyanın en güzel şeyi mutluluk. Bir insana yardımcı olabilmek, onu teşvik ve motive edebilmek; Edirneliler bunu başaracak insanlardır. Emin olun burada kadınlarımız işini gücünü bırakıp hem el sanatını öğreniyorlar hem de az da olsa aile bütçelerine bir katkıda bulunmaya çalışıyorlar.  Bir anlamda terapi de oluyor, sosyalleşiyorlar. Biliyorsunuz kadınlarımız toplumsal hayattaki yeri bizlerden daha büyük: emekçi, anne, evi düzenleyen, toparlayan; her şey. Kadın olmadan  hiçbir şey olmuyor. Dünyanın yarısı kadınların doğurdukları, kalan yarısı da kadınlar. O yüzden her şey kadın. O yüzden lütfen gelin emekçi kadınlara destek verin. Onları mutlu edelim ki; Edirne’miz hep olduğu gibi gülen yüzlü insanların kenti olsun. Edirne’ye gülmek çok yakışıyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
shiba coin
dogecoin