Türk Eğitim Derneği 93 yaşında!

31 Ocak 1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesiyle Türk Maarif Cemiyeti adıyla kurulan Türk Eğitim Derneği, 93 ncü yaşını kutluyor

Türkiye’nin modernleşmesi için eğitimin vazgeçilmez önemine inanmış olan Büyük Önder Atatürk, 1 Kasım 1925'te Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışında yaptığı konuşmada, eğitimde hedeflenen seviyeye ulaşmak için özel girişimin çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getirmiş ve topluma çağrıda bulunmuştur. Türk Eğitim Derneği, bu temel vizyon doğrultusunda, Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde doğmuş ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edinmiştir. İlk adı "Türk Maarif Cemiyeti" olan dernek, 1946 yılından itibaren, "Türk Eğitim Derneği" adı altında çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.TED, köklü bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulduğu günden beri eğitim alanında faaliyet göstermekte; aynı zamanda yeterli maddi olanağa sahip olmayan başarılı çocukların eğitimlerini desteklemekte ve Türk eğitim sistemine maddi ve bilimsel katkılar sağlamaktadır.Derneğin ilk tüzüğünde yer alan “Cemiyet, siyasi hiçbir gaye gütmeyip, sadece memleket gençliğinin tahsil ve terbiyesine yardım ile iştigal eyler” olarak ifade edilen temel amaç, bugün de geçerliliğini korumaktadır. Türk Eğitim Derneği, dün de bugün de bu ilkeye sadık kalarak çalışmalarını yürütmektedir.

TED’li olma kavramı; Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını bir arada barındırır. TED Ailesinin tüm bireyleri Atatürk ilkelerine ve millî değerlerine bağlı, sorumluluk bilinci gelişmiş, etik değerlere, farklılıklara saygılı ve farkındalık sahibidir. TED’liler tarihini bilir, birer dünya vatandaşı olarak yetişir. TED Ailesinin bireyleri, sahip olduğu imkânlardan daha fazlasını yeni nesillere vermek için kendini en iyi şekilde donatır. TED’li olmak, geleceği yaratmaktır…

93 YILDIR EĞİTİM VERİYORUZ

1928 yılında kurulan Türk Eğitim Derneği’nin yaklaşık bir asırlık yaşamını üç temel ilke üzerinde sürdürdüğünü aktaran Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Maddi imkânı yetersiz çocukların nitelikli eğitime kavuşması, ülke genelinde dünyayla rekabet edebilecek okullar açmak ve eğitim politikalarının aksayan yönlerine işaret ederek çözümler üretmek. Tüm bunları yaparken de sivil toplum hassasiyeti, kamu yararı ve gelecek umudu ile yol alıyoruz. Tam da bu nedenle 93 yıllık tecrübeyle ilerliyor ve diyoruz ki gençlerimizin nitelikli eğitimi ve Türkiye’nin geleceği için çalışmaya, üretmeye ve söz söylemeye devam.”

27 Eylül 2019 Cuma günü resmi törenle açılışı gerçekleştirilen ve bölgenin en büyük eğitim yatırımlarından olan TED Edirne Koleji, maddi imkânı yetersiz çocukların nitelikli eğitime kavuşması adına çeşitli burs ve projelere de yer veriyor.

EDİRNE'DE EĞİTİMİN ÇITASI YÜKSELDİ

2 yıl önce Edirne'de eğitim ve öğretime başlayan TED Edirne Koleji, şehrimizde eğitimin çıtasını yükseltti. Nesim-Belgin İba çiftinin büyük bir özveri ile şehrimize kazandırdığı eğitim yuvası kısa bir geçmişine rağmen ulusal ve uluslararası başarılar ile eğitim dünyamızın yıldızı olmaya devam ediyor. 31 Ocak 1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan Türk Eğitim Derneği’nin güçlü bir gelenek olduğunu söyleyen TED Edirne Koleji Kurucusu Nesim İba; “Eğitim, bir ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasındaki en önemli etkendir. Bu doğrultuda çıktığımız yolda TED Koleji ailesi olarak da binlerce çocuğa burs sağlayarak hayallerini gerçeğe dönüştürme imkânı vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. TED ailesinin bireyleri sahip olduğu imkânlardan fazlasını yeni nesillere vermek için kendini en iyi şekilde donatır. TED’li olmak, geleceği yaratmaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu