Trakya Üniversitesi sıralamalarda aşağıya düşüyor

Trakya Üniversitesi 166 üniversitesi arasında 77 nci sıraya düştü. ODTÜ’ye bağlı olarak faaliyet gösteren URAP laboratuvarı (University Ranking By Academic Performance)  tarafından Türkiye'deki 166 üniversitenin akademik performansının sıralandığı liste açıklandı. Trakya Üniversitesi, bu yıl 3 basamak gerileyerek, 77’nci sıraya yerleşti. Trakya Üniversitesi memnuniyet sıralamasında da geriye sayım yapıyor

Trakya Üniversitesi sıralamalarda aşağıya düşüyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun ve Clarivate Analytics/InCites gibi uluslararası kaynakların paylaştığı verilerden elde edilen bilgiler ışığında hazırlanan URAP raporunda üniversitelerin makale puanı, atıf puanı, bilimsel doküman puanı, doktora mezun ve öğrenci puanı, öğretim üyesi ve öğrenci puanı gibi göstergelerin toplam puanları baz alındı.

Tablolarda yükseköğretimdeki farklılıklar göz önüne alınarak devlet-vakıf; tıp fakültesi olan-olmayan; 2000 yılı öncesi-sonrası kurulan üniversiteler kendi grupları içinde ayrıca sıralandı. Bu yıl URAP 2020-2021 Türkiye sıralamasında 166 üniversite yer aldı.Üniversitelerin 110'u devlet, 56'sı vakıf üniversitesi oldu. Sıralamada yer alan 166 üniversitede görev yapan öğretim üyesi sayısı 82 bin 305, öğrenim gören öğrenci sayısı ise 2 milyon 294 bin 108 oldu. Sıralamada yer alan üniversiteler tarafından etki değeri yüksek dergilerde (Q1, Q2, Q3) yayımlanan toplam makale sayısı 31 bin 271 olarak kayıtlara girdi. Bu makalelerin yüzde 84'ü devlet üniversitelerince yayımlandı. Sıralamada yer alan üniversitelerin son 5 yılda aldığı toplam 1 milyon 290 bin 687 atfın yüzde 85'i devlet üniversitelerine ait oldu. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, devlet üniversitelerinde ortalama 26,71 iken vakıf üniversitelerinde 32,30 olarak belirlendi.

PUAN ARTTI SIRALAMA GERİLEDİ

Listede geçtiğimiz yıl 406,32 puanla 74’üncü sırada kendisine yer bulan Trakya Üniversitesi, bu yıl puanını 413,79 olarak yükseltmesine rağmen 77’nci sıraya geriledi. Önceki yıl Makale puanı 80.39, atıf puanı 87.77, bilimsel doküman puanı 104.36, doktora mezun ve öğrenci puanı 86.44, öğretim üyesi ve öğrenci puanı 47.36 olan TÜ’nün söz konusu göstergeler baz alındığında toplam puanının bu yıl ki gösterileri ise şu şekilde sıralandı: Makale puanı 77.32, atıf puanı 88.05, bilimsel doküman puanı 107.45, doktora puanı 94.19, öğretim üyesi ve öğrenci puanı 46.79.

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİNDE DÜŞÜŞ VAR

 Geçen yıl  sıralamada 62’nci olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, bu yıl 76’ncı basamağa geriledi. Aynı şekilde geçen yıl listede kendisine 142’nci sırada yer bulan Kırklareli Üniversitesi, bu yıl listede daha da gerileyerek, 154’üncü sıraya yerleşti.URAP tarafından yapılan yazılı açıklamada söz konusu göstergelerden yola çıkarak üniversitelerin kendilerini ileriye taşıyabileceği vurgulanarak, şöyle denildi: “URAP Araştırma Laboratuvarı 2009 yılında; Türkiye ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralayabilmek için bilimsel üretkenliğin sayı ve kalitesini belirleyen göstergeler olan makale ve atıflara dayalı bir model geliştirmiştir. Bazı üniversite sıralamalarında kullanılan anketlerin ve üniversitelerden toplanmaya çalışılan verilerin güvenilir ve stabil bir sıralama sistemi oluşturamadığı konusundaki tartışmalar sürmektedir. Bu tür göstergeleri kullanan sıralama kurumlarının açıkladığı sıralamalarda, bazı üniversitelerin kısa sürede en üst sıralara yükseldiği ve bir iki yıl sonra yüzlerce sıra geriye düştüğü gözlenmektedir. Bu nedenle URAP, sadece erişilebilir ve güvenilir kaynaklardan elde edilen, objektif verilerle sıralama yapmaktadır. URAP ekibi olarak kuruluşumuzdan bu yana tüm raporlarımızda, üniversitelerimizin bilimsel yayınlarının sayı ve kalitesini artırarak dünyanın iyi üniversiteleri arasında yer alabileceklerini vurgulamaktayız. URAP Türkiye sıralaması gelişmekte olan üniversitelerimizin; makale, atıf, bilimsel doküman, doktora ve öğretim üyesi/öğrenci göstergelerinden aldıkları puanları en üst sıralardaki üniversitelerle karşılaştırabilme olanağı vermektedir. Bu bilgiler sayesinde gelişmekte olan üniversiteler; kendilerini daha hızlı geliştirip Türkiye ve dünya sıralamalarında yükselmek için hedeflerini belirleyebilirler”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER