İlk ders zili bu gün çalıyor

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bu gün çalacak ilk zil ile başlıyor. Bu gün saat 09.00’da, Atatürk Anıtı Önünde Çelenk Sunma Töreni yapılacak, daha sonra saat 10.00’da, Merkez 75.Yıl İlkokulunda, Vali  Ekrem CANALP  ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü  Mehmet Nezir GÜL’ün katılımıyla İlköğretim Haftası Açılış Programı yapılacak.

İlk ders zili bu gün çalıyor

İlk ders zili bu gün çalıyor. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeni ile açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, “İlimizde 2019-2020 eğitim, öğretim yılında; okul öncesi eğitim kurumlarında 6.246, ilkokul 1.sınıflarına 4.440, ortaokul 5.sınıflarına 4.127, ortaöğretim 9.sınıflarına 4.104 öğrenci olmak üzere 18.917 öğrenci kayıt edilmiş olup, toplam 55.251 öğrenci eğitim, öğretime devam edecektir. Öğretim yılı itibariyle il ve ilçelerimiz resmi okul ve kurumlarında 3.863 öğretmen ve idareci, 858 personel olmak üzere toplam 4.721 kişi görev yapacaktır. 2019-2020 eğitim, öğretim yılında resmi ve özel olmak üzere İlimizde okul öncesi 27, ilkokul 107, ortaokul 93, ortaöğretim 75, özel eğitim okulu 15 ve 1 Bilim ve Sanat Merkezi olmak üzere toplam 318 okulumuz bulunmaktadır. Bağlı kuruluşlar ile birlikte toplam 344 okul ve kurumumuz bulunmaktadır. İlimizdeki 318okulumuzda toplam 3.294 derslik bulunmakta olup; derslik başına ortalama 20 öğrenci düşmektedir. 2019-2020 eğitim, öğretim yılında İlimiz okullarına 453.095 adet ücretsiz ders kitabı dağıtımı yapılmıştır.”  Dedi.

VALİ CANALP MESAJ YAYINLADI

Eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeni ile Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptığı açıklamada, “Mevcudiyetimizin ve geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin yarınlara hazırlanacağı yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlıyoruz. Toplumumuzun kalkınması, refah seviyesinin yükselmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesi, ancak eğitimle mümkündür. Bu nedenle çocuklarımızın ve gençlerimizin Atatürk ilke ve inkılâpları ile Türk milletinin milli ve manevi değerlerini benimseyen, tarih bilincine sahip, kendine güvenen, bilim ve teknoloji üretebilen, iletişim kurabilme yeteneği yüksek, insana önem veren, demokrasinin ve insan haklarının değerini bilen bireyler olarak yarınlara hazırlanması en büyük hedefimizdir.Serhat şehrimiz Edirne’de yeni eğitim-öğretim yılında; okul öncesi eğitim kurumlarına 6 bin 246, ilkokul 1.sınıflarına 4 bin 440, ortaokul 5.sınıflarına 4 bin 127, ortaöğretim 9.sınıflarına 4 bin 104 öğrenci olmak üzere 18 bin 917 öğrenci kayıt edilmiş olup; toplam 55 bin 251 öğrenci ile 3 bin 863 öğretmen, eğitim öğretime devam edecektir.Ayrıca geçtiğimiz yıldan beri özellikle tasarım, beceri ve zekâ oyunları alanlarında ciddi çalışmalar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıktığı bu atölyeler; öğrencilerimizin kendisini, meslekleri, çevresini tanımasına yardımcı olmakla birlikte yeniçağın gerektirdiği problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin kazandırılması üzerine tasarlanmıştır. Bu anlamda geçtiğimiz yıl ilimizde 7 adet “Tasarım Beceri” atölyesini 1 adet “Zekâ Oyunları” atölyesini hizmete sunmuş bulunuyoruz. 2019- 2020 eğitim öğretim yılı için ise; farklı okullarımızda bilim, sanat, spor, kültür ve yaşam odağında birleşen

33 adet FETEMM(Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik) Atölyesi

31 adet Yazılım ve Tasarım Atölyesi

65 adet Akıl ve Zekâ Oyunları Atölyesi

5 adet Ahşap ve Metal Atölyesi

5 adet Müzik Atölyesi

4 adet Görsel Sanatlar Atölyesi

3 adet Drama & Eleştirel Düşünme Atölyesi

2 adet Salon Sporları Atölyesi olmak üzere toplam 10 farklı türde 148 atölye daha hizmete alınmak suretiyle 155 adet Tasarım ve Beceri Atölyesi ilimize kazandırılmış olacaktır. Bu önemli süreçte; ilköğretimden yükseköğretime kadar tüm öğrencilerin sosyal zihinsel ve duygusal yönden öğrenim hаyаtlаrını sağlıklı şekilde sürdürmelerinin sаğlаnmаsındа idareci, öğretmen ve velilerimize önemli görevler düşmektedir. Yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilerimizin yanı sıra tüm idarecilerimiz, okul yöneticilerimiz, öğrеtmеnlеrimiz ve velilerimizin üstlendikleri görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getireceklerine olan inancım tamdır.” Dedi.

“SİZLER BİZİM UMUDUMUZSUNUZ”  

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tüm öğrencilerin 2019-2020 eğitim ve öğretim yılını kutlayarak, “Sevgili öğrenciler; aydınlık yarınlara güçlü ve bilinçli bir topluma ancak ve ancak iyi bir eğitim ile ulaşabiliriz. Kendinize güvenin çünkü sizler dünyada eşi benzeri bulunmayan bir liderin, Mustafa Kemal’in evlatları; gönüller fetheden Fatih Sultan Mehmet’in torunlarısınız” dedi.Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Yayınladığı mesajda öğrencilere, öğretmenlere ve velilere seslenen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  eğitimin önemine dikkat çekti. Uzun bir tatilin ardından öğrencilerin ders başı yapacağını; birçok öğrencinin de ilk kez okul sıraları ile tanışacağını ifade eden Başkan Gürkan, “Bir öğretmen; uzun yıllar eğitim camiasının içinde yer alan biri olarak bir kez daha sizlerle aynı heyecanı paylaşıyorum. Hiç kuşkusuz ki bir ülkeyi yok olmaktan kurtaran; güçlü bir devlet yaratan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok önem verdiği konuların başında eğitim gelmiştir. Güçlü bir Türkiye; teknolojiyi, bilimi üretebilen ve kullanabilen bir toplum için eğitim ne kadar önemli olduğunu görmüş ve bir eğitim seferberliği başlatmıştır. Aradan yıllar, yüzyıllar geçse de tüm öğretmenlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığından ayrılmayacağına; eleştirel düşünebilen, öz güveni yüksek ve yepyeni fikirler üretebilen, vizyonu geniş bireyler yetiştirebilmek için var gücünle çalışacağına; öğrencilerine şefkatle yaklaşacağına gönülden inanıyorum.” diye konuştu. Tüm öğrencilere bir kez daha başarılar dileyen Başkan Gürkan, “Sevgili öğrenciler; unutmayın sizler bizim umudumuz, geleceğimiz, bu ülkenin gerçek sahibisiniz. Bugün attığımız her adım; hayata geçirdiğimiz her proje size çok daha iyi bir gelecek kurabilmek adına. Başarıya ulaşmak için sorumluluk duyun, planlı çalışın, kararlı olun ve kendinize güvenin. Kendinize güvenin çünkü sizler dünyada eşi benzeri bulunmayan bir liderin evlatlarısınız. Kendinize güvenin çünkü sizler Fatih Sultan Mehmet’in torunlarısınız. Bu duygu ve düşüncelerle,  öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve eğitim camiasına başarılar diliyor, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının sağlık, mutluluk, huzur ve başarılarla dolu geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server