"Yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesi yapılacak"

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Meriç Nehri kıyısında 2018 yılında su taşkınlarının önüne geçilmesi amacıyla fore kazık yöntemiyle yapılan beton duvarların, ‘3 Nehir 1 Şehir’ projesi kapsamında, yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesi için yıkıldığını söyledi.

"Yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesi yapılacak"

Edirne’de 2016 yılının sonunda Meriç Nehri kıyısına, taşkınlardan koruma ve nehir yatağının temizliği amaçlı fore kazık yöntemiyle yapılan beton duvarlar, yaklaşık 15 gün önce yıkılmaya başlandı. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, yapıldığı dönemde, çevrecilerin ve kent halkının tepkisini toplayan beton duvarların, 2021’de temeli atılan ‘3 Nehir 1 Şehir’ projesi kapsamında, yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesi yapılacağı gerekçesiyle yıkıldığını söyledi.

EDİRNELİLERİN PİKNİK YAPIP DOLAŞACAĞI BİR MEKAN YAPACAĞIZ

Edirne’nin yerel anlamda iyi yönetilmediğini, bu kapsamda kendilerinin yerel yönetimin yapamadıklarını yapmaya çalıştıklarını kaydeden Aksal“Selimiye Camisi’nin etrafının projesi bunlardan bir tanesiydi. Biri de nehir kenarları. İçerisinden herhalde 3 tane nehir geçen dünyada başka bir tane şehir yok ama maalesef Edirne bu güzelliklerden yararlanamıyor. Biz dedik ki; gelin Edirne’de Meriç Nehri’nde nehir kenarlarını düzenleyelim. Bunun için ‘3 Nehir 1 Şehir’ dediğimiz bir proje başlattık. O gün o projenin başlangıç töreninde sayın Recep Gürkan da vardı. Dedi ki; ‘Benim de hayalim olan bir projeydi’ ama ondan sonra bakıyorsunuz; Recep Gürkan ve etrafındaki bir kaç kişi bu projeye karşı çıktılar. Bu projeyi durdurmak için mahkemeye gittiler ama Edirneli hemşerilerimiz müsterih olsunlar, biz Edirne’de Meriç kenarını Edirneli hemşerilerimizin ve Edirne’ye gelen herkesin güzelce gezeceği, piknik yapacağı, dolaşacağı bir mekan haline getireceğiz” dedi.

DAHA İYİSİNİ YAPMAK İÇİN YIKIYORUZ

Beton duvarların, daha iyisinin yapılması amacıyla yıkıldığını da dile getiren Aksal“Yıkılan yerlerde daha güzel yürüyüş yolları yapılacak. Bir de oradaki betonlar çok çirkindi. O projenin görsellerini görmüşsünüzdür. Kademeli bir şekilde o betonları tıraşlıyoruz. Orasını yeşil bitki örtüsü haline getiriyoruz. Banklar yapacağız, yürüyüş alanları yapıyoruz. Daha güzelini yapmak için orasını yıkıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server