VATANDAŞ’IN SESİ 73 Yaşında

Edirne’nin en eski gazetesi olan Vatandaş Gazetesi, 73’üncü Kuruluş yıldönümünü düzenlenen kokteylle kutladı.

VATANDAŞ’IN SESİ 73 Yaşında

Vatandaş Gazetesi’nin 73’üncü Kuruluş yıldönümü nedeniyle hazırlanan pastayı; Vatandaş Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Baran Yazgan, Vatandaş Gazetesi eski sahiplerinden Şanver Orunç, Vatandaş Gazetesi Köşe Yazarı Fikri Yalın, Vatandaş Gazetesi’ne uzun yıllar emek veren Doğan Yürükler ve Vatandaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emre Sedef birlikte kestiler. Gazetenin 73’üncü yaşı Basın İlan Kurumu Edirne İl Temsilcisi Eser Aksu, İmtiyaz Sahibi Ahmet Baran Yazgan, Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Orhan Doğan,  Gazetenin  eski sahiplerinden Şanver Orunç ve çok sayıda gazetecinin katıldığı kokteylle kutladı. Trakya City Otel bahçesinde korona virüs tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirilen kutlamada konuşan Gazetenin İmtiyaz Sahibi Ahmet Baran Yazgan, “Buradan helal ekmeğini evine götüren insanları çalıştırmak, beraber bir şeyler paylaşmak, toplum için yararlı şeylere öncülük edebilmek aslında bizim için başarının en güzeli ve bizi en çok mutlu eden şey.” ifadelerini kullandı.

 “VATANDAŞ GAZETESİ, TÜRKİYE’DE YAYINLANAN GAZETELERİN LİDERİ VASFINI TAŞIYOR”

Açılış konuşmasını yapan Vatandaş Gazetesi eski sahiplerinden Şanver Orunç, “Bugün burada yıllarca Edirne halkına hizmet vermiş büyük ve köklü bir gazetenin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Gazetemizin yıllar öncesine dayanan kuruluşu ve bugünkü yayınlanış tarihi arasında tam 73 yıl var. Türkiye’de bu kadar süre ayakta kalmış çok az sayıda gazete bulunuyor. Bu nedenle Vatandaş Gazetesi, Türkiye’de yayınlanan gazetelerin lideri, önderi vasfını taşıyor. Bu yıl 73’üncü kuruluş yıldönümünü kutladığımız gazetemiz inşallah nice 73 yıllara başarılı çalışmalar sonucu ulaşacaktır. Ekonomik şartlar maalesef tüm yerel basını etkilediği gibi Vatandaş Gazetesi’ni de etkiledi ama sahiplerimiz bundan yılmadı, çekinmedi ve ceplerinden harcayarak bu gazetenin ayakta durmasını sağladılar. Tahmin ediyorum ki Vatandaş Gazetesi Türkiye çapında 8-9 gazete arasında yer alıyor yayın yılı olarak. Bu da Edirne’de basının ne kadar köklü bir kuruluşa dayandığını çok açık bir şekilde gösteriyor.” dedi.

 “DEMOKRAT, ÇAĞDAŞ GÖRÜŞE SAHİP GAZETELERDEN BİRİ”

Vatandaş Gazetesi Köşe Yazarı Fikri Yalın ise, “Benimde görev yaptığım Vatandaş Gazetesi, ilimizin demokrat, çağdaş görüşte olan gazetelerinden biridir. Yerel basının gerçekten ayakta kalması lazım. Gazetemizin objektif yayıncılık yaptığı inancındayım. Nice yıllara inşallah.” ifadelerini kullandı.

 “HER ZAMAN DİMDİK DURACAKTIR”

Uzun yıllar Vatandaş Gazetesi’nde görev yapan Doğan Yürükler de, “Vatandaş Gazetesi’nde yıllarca görev yaptım. Görev yaptığım süre içerisinde emeği geçen, Vatandaş Gazetesi’ni ayakta tutan herkese çok teşekkür ediyorum. Vatandaş Gazetesi her zaman ayakta, her zaman dimdik duracaktır.” şeklinde konuştu.

 “TOPLUM İÇİN YARARLI OLMAK BİZLER İÇİN EN BÜYÜK BAŞARI”

Vatandaş Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Edirne Belediye Meclis Üyesi Ahmet Baran Yazgan, “Bu sene tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok etkinlik ertelendi. Bunun bizlere sosyolojik ve beşeri etkileri kötü oldu ama aynı zamanda ekonomik etkileri de bizleri çok yaraladı. Tabii ki önce sağlık. Sağlık olmadıktan sonra hiçbir şey olmaz. Bu kötü süreçte düşündük; yine dostlarımızla, mesleğimizi paylaştığımız insanlarla açık alanda da olsa böyle bir organizasyon yapmayı uygun bulduk. Biz elimizden geldiğince bu işi yapmaya çalışıyoruz. Maddi, manevi bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Tabii ki mutluyuz da, güzelliklerini de yaşıyoruz. Hep kötü şeyleri konuşmak doğru değil. Buradan helal ekmeğini evine götüren insanları çalıştırmak, beraber bir şeyler paylaşmak, toplum için yararlı şeylere öncülük edebilmek aslında bizim için başarının en güzeli ve bizi en çok mutlu eden şey. Ticari olarak Edirne’de sağlık, turizm ve birkaç sektörde daha etkin işler yapıyoruz. Şirketimizin en önemli parçalarından birisi de; basın, yayın organımız Vatandaş Gazetesi’dir. Şirketimizden bahsediyorum çünkü ekonomik olarak ve sosyal olarak kendi başımıza ayakta durabilen bir şirket olduğumuz için bu gazeteyi bugünlere getirebildik. Keşke yazılı basın kamu dışında halk tarafından da tercih edilse de ekonomik olarak zorlanılmasa. Ama şu anki durum bu. Biz de burada elimizi taşın altına koyduk ve yıllardır bu işi yapmaya çalışıyoruz. Bu sürecin geleceği ne olacak diye hepimiz merak ediyoruz. Bilgi sahibi değiliz. Sadece basın, yayın sektörü değil, birçok sektörde bu sorun devam ediyor. Çalışan arkadaşlarımız tedirgin. Çalışan arkadaşlarımız hem maddi, hem sağlık yönünden tedirgin. Çok zor altında çalışmaya devam ediyorlar biliyoruz. Bu şartlarda biz de bir nebze olsun birkaç saat güzel vakit geçirmenizi istedik.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server