TREPAŞ'tan fatura açıklaması

TREPAŞ firması kıyasen faturalama ile ilgili bir duyuru yayınladı.

TREPAŞ'tan fatura açıklaması

Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle Karantinaya alınan ya da İdari kararlar sebebiyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla elektrik sayaçlarının okumalarının durdurulduğu bölgelerde mevzuat doğrultusunda kıyasen fatura düzenlemesi sonucunda vatandaşlar yüksek gelen faturalar nedeniyle TREPAŞ'a tepki göstermişlerdi. Konuyla ilgili bir duyuru yayınlayan TREPAŞ firması yaşanan karışıklığa açıklık getirdi. Yayınlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi; "Kıyasen fatura düzenlemesi, son iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. (Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.)

Kıyasen çıkan elektrik faturalarınıza www.trepas.com.tr adresimizde yer alan müşteri portalımıza abone numaranız ve sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza gelecek şifre ile giriş yaparak veya 444 88 35 nolu Çağrı Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Cep telefon numaranızı ve email adresinizi henüz sistemimize kaydettirmediyseniz, bu işlemi de Çağrı Merkezimizi arayarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri portalımızdan ilgili dönem faturalarınızı görüntüleyebilir, geçmiş dönem faturalarınızı ve ödemelerinizi inceleyebilir, faturanızı PDF formatında bilgisayarınıza indirebilir veya kendinize mail olarak iletebilirsiniz. Şirketimizin e-arşiv faturalama sistemine geçmiş olması sebebiyle bilgisayarınıza indirdiğiniz PDF formatındaki faturanız sizin resmi faturanız olup, Mali Mevzuat çerçevesinde tüm işlemlerinizde bu faturayı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde tüm bu işlemleri Çağrı Merkezimizi arayarak da yapabilirsiniz. Faturada, sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapılmış olduğu, sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağı ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.     

VATANDAŞLARIMIZIN FATURALARINA HİÇ BİR ŞEKİLDE İLAVE BEDEL ÇIKARTILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerine, öğrenci evi, karantina ya da sağlık sebepleri ile boşaltılan evlere kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Sehven fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır. Sehven kesilen hatalı faturaların iptal işlemlerinin işlem yoğunluğundan dolayı gecikmesi durumunda, iptal işlemi geciken döneme ait gecikme zamları da ana fatura ile beraber iptal edilecektir.

Elektrik sayaçları, uzaktan sayaç okuması yapılan sistemler (OSOS) aracılığıyla okuma yapılan tüketiciler (ki bu tüketiciler Sanayi ve Ticarethane yoğunlukludur) bu kapsamda değildir. 

Sonuç olarak; Yukarıda açıklandığı gibi Edirne Valiliği tarafından alınan İdari kararla elektrik sayaçlarının endeks okuması durdurulan Edirne İli, Merkez ilçesinde, kıyasen fatura düzenlenecek, bunun dışındaki yerlerde, sahada elektrik sayaçlarının endeks okuması ve faturalama işlemleri rutin olarak yapılmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER