Trakya Üniversitesi Külliyesi Cami temeli atıldı

​​​​​​​Trakya Üniversitesi Balkan yerleşkesinde Külliye Cami temeli törenle atıldı. Törene katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, “Geçmişte eğitim, ibadethanelerin içinde yapılırken, şimdi ibadethaneler eğitim binalarının içinde yapılıyor” dedi.

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesinde temeli atılan cami için yapılan törene Vali Ekrem Canalp, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mümin Şahin, Başsavcı Fatih Karabacak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. Caminin büyük bir eksikliği gidereceğini belirten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemiz Balkan Yerleşkesinde bu gün  temeli atacağımız cami, binlerce öğrencimizin bulunduğu bu bölgede büyük bir eksikliği giderecektir. Diyanet İşleri Başkanlığımız katkıları ile yükselecek olan cami için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“NAMAZ İBADETİ ÖNEMLİDİR”

Törene katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı’da, “ibadetlerden en önemlisi namaz ibadetidir." dedi. Ecdanın camileri sadece ibadet edilen yer olarak inşa etmediğini belirten Tıraşçı, “Geçmişte eğitim ibadethanelerde yapılırdı, oysa günümüzde ibadethaneler eğitim alanları içine yapılıyor” dedi.

“YAŞAYAN SEMBOLLERDİR”

Camilerin kentlerin yaşayan sembolleri olduğunu belirten Edirne Valisi Ekrem Canalp ise yaptığı konuşmada, “Camiler kentlerimizin yaşayan sembolleridir. Kentin en odak noktasında olan camiler, sosyolojik olarak da insanların yollarının kesiştiği, toplandığı, insanları bir araya getiren yapılardır. Aynı şekilde Bursa denildiği zaman akla Ulu Cami gelir. Ulu Cami'siz bir Bursa'yı da kimse düşünemez. Sultan Ahmet denildiğinde de akla İstanbul gelir. Camiler kentlerimizin yaşayan sembolleridir. Kentin en odak noktasında olan camiler, sosyolojik olarak da insanların yollarının kesiştiği, toplandığı, insanları bir araya getiren yapılardır. Bu cami Edirne’de yaşayanların desteği ile en kısa sürede tamamlanacaktır” dedi.

İl Müftüsü Emrullah Üzüm'ün okuduğu duanın ardından, kurban kesildi, caminin temeli atıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER