Taksi durakları dezenfekte ediliyor

Edirne Belediyesi Türkiye sınırlarına kadar ulaşan Koronavirüsüne karşı bir dizi önlemler aldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Koronavirüsüne karşı 513 taksi, 234 minibüs ve 58 taksi durağının tamamen dezenfekte edilmesi için çalışmaların başladığını; halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere el dezenfekten makinesinin koyulacağını söyledi. Ayrıca Edirne Belediyesi tarafından 10-11-12 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 10. Uluslararası Bando ve Ciğer festivali tedbir amaçlı ileri bir tarihe ertelendi.

Taksi durakları dezenfekte ediliyor

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenleyerek, gündemi değerlendirdi. Türkiye sınırlarına kadar ulaşan; komşumuz olan Bulgaristan ve Yunanistan’da da görülen Koronavirüsü ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, bu süreci daha güvenli atlatabilmek için belediye olarak dezenfekte çalışmalarına bugünden itibaren başladıklarını söyledi. 
Edirne Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün destekleriyle; Edirne Belediyesi Halk Sağlığı Birimi Ekipleri’nin Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’nun koordinasyonunda kentteki bütün taksilerin, minibüslerin içlerini dezenfekte edilerek, hijyenin sağlandığını belirten Başkan Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak dezenfeksiyonu sağlamak amacıyla toplu giriş- çıkış yapılan yerlere el dezenfektan makineleri koyuyoruz. Bu sabah itibariyle bu çalışmalarımıza başladık. Stoklarımızı yaptık, dezenfektan malzemelerini temin ettik. İlk aşamada 3 bin litre dezenfekte temin edildi. Şuanda bu aparatlar Pazar yeri gibi, belediye binalarının girişleri gibi birçok noktaya takılmaya devam ediyor” diye konuştu. 
 Vatandaşlara yakın temasta bulunmamaları için de çağrıda bulunan Gürkan, “Buradan vatandaşlarımıza çağrımız biz kucaklaşmayı, tokalaşmayı çok severiz. Özellikle bu virüs salgını bitene kadar vatandaşlarımızın da tokalaşmamasını, birbirine sarılmamasını tavsiye ediyoruz. Çok şükür Türkiye bütün etrafı virüse bulaşmış olmasına rağmen henüz virüsün gelmediği nadir ülkelerden birisi. Bunu korumamız için de bizim de vatandaşlar olarak, belediye olarak bu çalışmalara destek vermemiz, katkı sunmamız gerekiyor.  Bu bağlamda bugün 513 taksinin tamamen içi, 234 tane minibüsün içleri ve 58 taksi durağının tamamı dezenfekte edilerek hijyen çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.  
İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ
Yunanistan ve Bulgaristan’da virüsün ortaya çıkması nedeniyle 10-11-12 Nisan tarihlerinde yapılması gereken 10. Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali’nin de ileri bir tarihe erteleme kararı aldıklarını ifade eden Gürkan, “Çünkü festivalle katılan bandoların büyük bir çoğunluğu balkan ülkelerinden geliyorlar. Festivali daha sonra da yapabiliriz ama bu anlamda vatandaşlarımızın güvenliğini riske sokacak hiçbir şeyi yapmama konusunda hassasiyetleri ortaya koymamız gerekiyor. Bando ve Ciğer Festivali daha sonra belirlenecek bir tarihte yapılacak” şeklinde konuştu. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER