Sahipsiz kaldı, harabeye döndü

Edirne'de, Osmanlı döneminden kalma metruk haldeki koza fabrikası, anne leylek ve yavrularına yuva oldu. Edirne'nin simgelerinden olan tarihi yapının hali görenleri üzüyor. Binanın çatısı çöktü, duvarlarının çökmesi ise an meselesi.

Sahipsiz kaldı, harabeye döndü

Dilaver Bey Mahallesi, Dar-ül Hadis Camisi karşısında yer alan fabrikanın çatısı, bahar aylarında kente gelen leyleklere, sonbahara kadar ev sahipliği yapıyor.Göçmen kuşlar için önemli duraklardan ve kuluçka alanlarından olan kentte, leyleklerin yavrularını büyütme ve yaşam mücadeleleri ilgiyle izleniyor.Metruk halde bulunan ve uzun yıllardır kullanılmayan binanın çatısına ağaç dalları ve otları kullanarak yuva yapan leylekler, mahalle sakinlerince her ilkbaharda merakla bekleniyor.Mahalle sakinlerinden Uğur Doyran, tarihi binanın çatısında yer alan yuvada, her yıl 2-3 yavru leyleğin büyüdüğünü söyledi.Leyleklerin tarihi fabrika binasını yuva edindiğini anlatan Doyran, şöyle konuştu: "Burası atıl durumda bir bina. Yaklaşık 8 yıl önce yuva yaptılar. Her sene bu yuvada ikişer üçer yavru büyüyor. Kış ayları gelmeden yavrularını büyütüp göç ediyorlar. Bu leylekler mahallenin maskotu oldu. Her yıl gelmelerini merakla bekliyoruz. Onların yollarını gözlüyoruz. Leyleklere gözümüz gibi bakıyoruz."

KOZA MEKTEBİNİN TARİHÇESİ

Kozahane, 20’nci yüzyıl başlarında Edirne, Kaleiçi bölgesinde inşa edildi. 1905 yılında Kaleiçi bölgesinde yaşanan büyük yangın sonucunda bölgenin bir kısmı tamamen kül olmuştur. Yangın sonrası Edirne Belediyesi tarafından, Kaleiçi semtinin yeni bir imar planı hazırlandı. Kozahane de bu dönemde inşa edilmiştir. Yapının ilk sahibi Buhor Yakim adında bir Yahudi’dir. Buhor Yakim’in vefatı üzerine yapı karısı ve oğullarına kalmıştır. 1980 yılında varislerden haber alınamadığından dolayı yapı mülkiyeti Maliye Hazinesine intikal etti. 1991 yılında Koza Tarım Satış Kooperatifi Birliğinin mülkiyetine geçti. Yıllar içinde bina işlevsizlik ve bakımsızlıktan dolayı harabe oldu ve kullanılamaz hale geldi. Bir dönem Edirne Ticaret Odasına devredilen bina, kullanılmadığı için yeniden Kooperatifte kaldı.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server