Rüzgar döndü, yangın sınıra dayandı

Dün akşam saatlerinde rüzgarın Lodosa dönmesi ile sınırımızdan uzaklaşan Orman yangını, bu sabah rüzgarın yeniden poyraza dönmesi ile sınırımıza geldi. Bulgaristan'da 4 kentte acil durum ilan edildi.

Rüzgar döndü, yangın sınıra dayandı

 Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının olası sıçramasını engellemek için Türkiye tarafında da bazı önlemler alındı. Bulgaristan'da dün çıkan orman yangını bugün rüzgarın da etkisiyle Türkiye sınırına yaklaştı.Bulgaristan'ın güneydoğusundaki dün başlayan orman yangını rüzgar yüzünden büyüdü.Sınır hattında ilerleyen yangına Bulgaristan tarafından ekipler söndürmek için müdahale ederken Türkiye tarafında da bazı önlemler alındı.Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait arazöz, dozer ve itfaiye araçları yangının Türkiye'ye sıçrama olasılığına karşı hazır bekletiliyor.

"YANGIN ŞU ANDA SINIRIMIZA 500, 600 METRE İLERİDE DEVAM EDİYOR"

Uzunbayır köyü muhtarı Birol Gönder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyden görülen yangının dünden bu yana rüzgarın da etkisiyle devam ettiğini söyledi.Devletin geniş şekilde önlemler aldığını belirten Gönder, şunları kaydetti: "Bulgaristan kara sınırındaki yangın söndü. Şu an Tunca Nehri'nin karşısında Bulgaristan tarafında devam etmektedir yangın. Bize bir sakıncası yok, korkulacak bir durum yok. Yangın şu anda sınırımıza 500, 600 metre ileride devam ediyor. Devletimiz gerekli önlemleri tedbirleri almış durumda. Orman işletme müdürlüğümüzün araçları sınır bölgesinde bekliyor. Köyümüzdeki vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. İki gündür köylülerimiz bölgede, devletimizin yanındayız." Bulgaristan’da yangınlar nedeniyle 4 kentte acil durum ilan edildi

4 KENTTE ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Orman yangınlarının şiddetlendiği Bulgaristan’da 4 kentte acil durum ilan edildi. Ayrıca Kapıkule Sınır Kapısı’na bağlanan Meriç Otobanı’nın Harmanlı-Lyubimetz kısmında trafik çift yönlü olarak durduruldu.Bulgaristan’da çıkan orman yangınları nedeniyle Haskovo, Dimitrovgrad, Harmanlı ve Toplovgrad kentlerinde acil durum ilan edildi.Yetkililer, dört ayrı yerde çıkan orman yangınlarını kontrol altına almak amacıyla ordu birliklerinden yardım istedi. Komşu illerden de çok sayıda itfaiye ekibi Haskovo bölgesine gönderilirken, çıkan yangınların yerleşim yerlerine ulaşmaması için ekipler müdahaleye devam ediyor.

KAPIKULE’YE BAĞLANAN MERİÇ OTOBANI KAPATILDI

Bulgaristan’dan Kapıkule Sınır Kapısı’na bağlanan Meriç Otobanı’nın Harmanlı-Lyubimetz kısmı yakınlarında çıkan orman yangını nedeniyle trafik çift yönlü olarak durduruldu.Çıkan duman nedeniyle otobanda görüş mesafesinin sıfıra düştüğünü belirten bölge valisi, bu nedenle yolu trafiğe kapattıklarını kaydetti. Öte yandan Elhovo şehri yakınlarında çıkan bir başka orman yangınını kontrol altına almaya çalışan itfaiye ekipleri, alevlerin Türkiye sınırına sıçramaması için müdahaleye devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu