Rıhtım  bitiyor, Feribot seferlerinin tarihi belli değil

Edirne'nin Enez ilçesinde başlanılan “Enez Deniz Hudut Kapısı Rıhtım İnşaatı”çalışmaları devam ediyor. Edirne Valiliği İl Özel İdaresi kaynakları ile yapılan rıhtım  inşaatı 5 milyon 36 bin TL’ye mal olacak. Feribotların yanaşması için yapılan rıhtım 45 metre genişlik, 135 metre uzunluğundaki olacak. Feribot seferlerinin başlama tarihi ise belli olmadı.

Rıhtım  bitiyor, Feribot seferlerinin tarihi belli değil

Türkiye ve Yunanistan arasında yapılacak olan feribot seferleri için Edirne’nin Enez İlçesinde bulunan Balıkçı barınağının 1. Mendireğine paralel olarak yapımı süren rıhtım inşaatında son aşamaya gelindi. 45 metre genişlik ve 135 metre uzunlukta yapılan rıhtım inşaatının Mart ayı sonunda bitilmesi ve teslim edilmesi planlanırken, Dedağaç-Enez arasında planlı feribot seferlerinin ne zaman başlayacağı,  hangi şartlarda yapılacağı belli olmadı.

“VİZESİZ GİDİŞ MÜMKÜN DEĞİL”

Feribot seferlerinin ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi verilmez iken, Yunanistan Dedeağaç kentine sadece vizesi olanların gidebileceği belirtildi. Dedeağaç kentinin kara ile bağlantısının olması ve bir geçiş güzergahında bulunması nedeni ile Türk vatandaşlarından vize veya yeşil pasaport isteneceği belirtilirken, karşılıklı seyahat ile ilgili ayrıntıların netleşmediği öğrenildi.

SEFERLERİ KİM YAPACAK?

Feribot seferleri ile ilgili görüştüğümüz uzmanlar, “Yunan tarafından gümrük dahil tüm alt yapı mevcut. Ayrıca Yunanistan Dedeağaç limanından adalara feribot seferi yapıyor. Enez’den feribot seferinin başlaması için öncelikle gümrük başta olmak üzere alt yapının olması, feribotlarının nasıl temin edileceği, sefer sayısı gibi gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’a vizesiz girmek mümkün değil. Semadirek adasına bile vizesiz gitmek mümkün olsa bile öncelikle geçerli bir pasaport göstermek zorundasınız. Tabii ülkemizin için bulunduğu ekonomik şartlarda yapılacak seyahat ücreti de ayrı bir konu. Edirne Valiliği çok yerinde bir girişim yaptı. Gerekliydi ve yapıldı. Şimdi diğer ayrıntıların açıklamasının yapılması gerekiyor. Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın yapılacak seferler ve nasıl gidileceği konusunda açıklama yapacağını umuyoruz” dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu