Kakava ateşi yanacak ama şenlikler yapılmayacak

Her yıl binlerce turisti ağırlayan; baharın habercisi Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri’nin yapılıp, yapılmayacağı merak konusuydu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu konuya açıklık getirdi. COVİD-19 salgını nedeniyle Kakava-Hıdırellez Şenlikleri yapılmayacak ama Kakava Ateşi, bu yıl da sağlık, barış ve kardeşlik için yanacak. Başkan Gürkan, Kakava Ateşi’ni Romanları temsil edecek bir kişiyle birlikte yakacaklarını söyledi.

Kakava ateşi yanacak ama şenlikler yapılmayacak

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Gazetesi’nin sosyal medyada yaptığı canlı yayında  COVİD-19 salgınına karşı aldıkları tedbirler ve yaptıkları çalışmaları en ince ayrıntısına kadar anlattı. 
Gürkan, buradaki canlı yayında en çok merak edilen konulardan birine de açıklık getirdi. Koronavisü salgınını 5 Mayıs Günü bitmiş olmayacağını belirten Gürkan, “Salgın bitmediği gibi önlemlerde bitmiş olmayacak ama Kakava çok önemli bir gelenek,  1400 yıldır devam eden bir gelenek. Dolayısıyla biz bando  festivalimizi erteledik, ciğer festivalimizi erteledik. Bu durumda Kakava’yı da geçtiğimiz yıllardaki gibi coşkuyla kutlayamayacağız. Ama ben buradan bütün vatandaşlarıma özellikle Roman vatandaşlarıma şunu söylemek istiyorum, 5 Mayıs Günü, gelenekselliği kaybetmemek için, altını çizerek söylüyorum, gelenekselliği kaybetmemek için sembolikte olsa ben bütün vatandaşlarımız adına Sarayiçi'ne her yıl yaptığımız gibi gideceğim Kakava Ateşini yakacağım. Bütün Edirneliler adına ama tek başıma. Belki bir Roman vatandaşımızla karşılıklı sosyal mesafeyi koruyarak ikimiz; o Kakava Ateşini beraber yakarız. Bu yıl da böyle olacak. Önemli olan sağlıktır. Sağlığın yerine hiçbir şeyin geçmemesi lazım ama geleneklerin de yaşatılması lazım. O yüzden bu yıl yine 5 Mayıs’ta Kakava Ateşi’ni Sarayiçi’nde ben ve benimle beraber bütün romanları temsilen de bir Roman vatandaşımızı da alacağım, ikimiz karşılıklı beraber o ateşi yakarak, geleneğimizi sürdürmüş olacağız” diye konuştu. 
Bu yıl 29 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında da bilgi veren Gürkan, “Kırkpınar ile ilgili geçen hafta toplantısını yaptık. Kırkpınar'ın en önemli özelliklerinden biri 658 yıldır kesintisiz devam etmesi. Savaşta, barışta, varlıkta, yoklukta hep devam etmiş Kırkpınar.  29 Haziran- 5 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. İnşallah o döneme kadar biter bu kriz ama bitmezse 31 Aralık’a kadar zamanımız var, yılı kaçırmamak adına. Ama açık alanda ama kapalı alanda ama sadece iki başpehlivanda olsa Kırkpınar'ın o gelenekselliğini yaşatmak adına böyle bir şey yapacağız” dedi. 
EGEMENLİĞİN 100. YILI BALKONLARDA KUTLAYACAĞIZ
23 Nisan Çocuk Bayramı’nın bu yıl balkonlarda kutlanacağını belirten Gürkan, “23 Nisan bizim en büyük bayramlarımızdan. Atatürk’ün dünyada ilk kez Türk çocuklarıyla beraber bütün dünya çocuklarına armağan etti muhteşem bir bayram. Bu vesileyle şimdiden bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Diğer taraftan 23 Nisan bizim tarihimizin kırılma anıdır. 23 Nisan 1920’de açılışı yapılan TBMM, egemenliği doğrudan millete vermiş bir kurumdur ve belki de dünya tarihinde ilk kez bir ulusun Kurtuluş savaşını; bir milletin Kurtuluş Savaşını yönetmiş ve gazilik unvanı almış bir meclistir.  Bende Edirneli hemşerilerimizin taktirleriyle 12 Haziran 2011’de Milletvekili Genel seçimlerinde; Edirne Milletvekili olarak o Gazi meclisin bir üyesi, milletvekili sıfatını almış birisiyim. Bununla hep gurur duydum. Çocuklarıma bırakacağım en büyük miraslardan biri de kuşkusuz budur. Bu yıl şu açıdan çok önemli aslında çok muhteşem kutlamalarla 100. yılı kutlamak istiyorduk biz. Çok güzel kutlamalarla kutlamak istiyorduk. Ama her şeyin başı sağlık. O yüzden evlerimizde kutlayacağız 23 Nisan’ı.  Evet Covid-19 sokağa çıkmamıza, el el tutuşmamıza engel ama yüreklerimizin birbiriyle; gönüllerimizin birbiriyle, heyecanımızla ortak değerlerimizin yüreklerde, balkonlarda yaşatılmasına engel değil” diye konuştu. 

EDİRNE BELEDİYE BANDOSU, ŞEHİR TURU ATARAK KONSER VERECEK 
23 Nisan Akşamı Edirne Belediye Bandosu’nun şehir turu atarak konser vereceğini belirten Gürkan, “23 Nisan akşamı, Edirne Belediye Bandosu, bizim Turizm otobüsümüz var iki katlı biliyorsunuz, üstü açık. Orada sosyal mesafe kurallarına çok dikkat ederek, şehirde bir tur atarak, konser verecek. O gün yine Belediye hoparlöründen tüm gün, Milli Marşlarımız  ve çocuk şarkılarımızı çalacağız. Edime Belediye Bandosu 23 Nisan Akşamı 19.20’de; 23 Nisan 1920 tarihine atıfta bulunmak için Saat 20.30’a kadar şehrin her tarafını gezerek, marşlarımızı, şarkılarımızı çalacak. 23 Nisan akşamı Saat: 21.00’de tüm Edirnelileri, Milli birliğimizin sembolü olan bayrağımızla, O, al renkli güzel bayrağımızla balkonlara davet ediyorum. Belediye hoparlöründen ve sosyal medyalarımızdan İstiklal Marşı’nı çalacağız ve o akşam Saat 21.00’de egemenliğin 100. Yılını kutlamak adına tüm Edirne bayraklar elimizde Balkonlarımızda hep beraber İstiklal Marşı söyleyerek, Milli Egemenliği 100. Yılını ve TBMM’nin, Gazi Meclisi’nin açılışının 100. yılını birlikte kutlayacağız” dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER