İnsanlık değil, vahşet

Yunanistan'ın sınırda sığınmacılara karşı gazla müdahalesinde en çok çocuklar etkileniyor.

İnsanlık değil, vahşet

Sığınmacıların Avrupa'ya geçme hayaliyle sınırda beklemelerinde 3. haftaya girildi. Sınır köylerinden Meriç Nehri'ni botlarla aşarak Yunanistan'a geçenlerin yanında binlerce sığınmacı da Yunan sınırında bekliyor.Sınırda bekleyenlere Yunanistan sık sık mermi, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale ediyor. Bu müdahalelerde yüzlerce sığınmacı yaralandı, 3 sığınmacı ise yaşamını yitirdi.

MİNİK SIĞINMACI GAZDAN ETKİLENDİ

Yunanistan sert müdahalelerini, dün gece saatlerine kadar sürdürdü.Sınırda bekleyen sığınmacılara yoğun göz yaşartıcı ve biber gazlarıyla müdahalede pek çok sığınmacı yaralandı, yüzlerce sığınmacı gazdan etkilendi.Gazdan etkilenenler arasında en dikkati çekeni, sığınmacı bir çocuktu.Mehmetçikle oyunlar oynarken AA muhabirlerinin görüntülediği, Mehmetçiğin kucağından indirmediği 3 yaşındaki sığınmacı çocuk, aynı günün akşamında Yunanistan'ın attığı gazdan etkilendi. Gözyaşı döken sığınmacı çocuk, ailesi tarafından alandan uzaklaştırdı. Gazdan etkilenen yüzlerce sığınmacı gibi ona da sahra çadırında müdahale edildi.

AĞAÇ DALLARINDAN MERDİVEN

Pazarkule Sınır Kapısı yanındaki ormanlık alanda toplanan sığınmacılar Arda Nehri yakınlarından Yunanistan sınırına doğru hareket etti. Sığınmacılar hareketlerinden önce sınırdaki telleri aşabilmek için ağaçtan merdiven ve kalkan yaptı.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER