Gürkan: Edirne krizden etkilenmedi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin ekonomik krizden etkilenmediğini; özellikle Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen turistlerin kente olan ilgilisinin de her geçen gün arttığını söyledi. Edirne esnafına özverili çalışmalarından ve güler yüzlü misafirperverliklerinden dolayı teşekkür eden Gürkan, “Hedefimiz, 10 yılda 10 milyon turist. Bu hedefe her geçen gün daha da çok yaklaşıyoruz. Geçen yıl Ocak ayında gelen turist sayısı ile bu yıl Ocak Ayı’nda gelen turist sayısı arasında gözle görülür bir artış var. Edirne, turizmin kalbi olmaya devam ediyor” dedi.

Gürkan: Edirne krizden etkilenmedi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Genel Sekreteri Genel Sekreter Nevzat Taşkın,   Edirne Esnafa Odaları Birliği Başkanı Cemal Cingöz, Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, Arasta Çarşısı Dernek Başkan Adem Bayrak,  Erasta AVM Merkez Müdürü Cihangir Özdemir, Erasta İşletme Şefi Osman Bal, Margi AVM Müdürü Nejat Özbostan’ı makamında ağırladı.

Kendisine yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Hepimizin bildiği gibi 8 bin 300 yıllık bir tarihe sahip olan; Bulgaristan ve Yunanistan’a sınır kenti olan Edirne’miz ülkemizde yaşanan ekonomik krizden etkilenmedi. Kentimiz, özellikle hafta sonları Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistler ile dolup taşmakta. Kentimizde alışveriş yaparak, konaklayarak, eğlence mekanlarında zaman geçirerek, kentimizin ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

Kentte gelen turist sayısında herhangi bir düşüş yaşanmadığını; aksine Bulgarların ve Yunanlıların Edirne’ye olan ilgilisinin de her geçen gün arttığını ifade eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bildiğiniz gibi 2004 yılında görev geldiğimde 10 yılda 10 milyon turist hedefiyle yolla çıkmıştık. O zamanlar bana inanmayanlar; hayal kuruyorsun diyenler vardı. 2014 yılında 2 milyon olan iç ve dış turist sayımız; 2018 yılı sonunda 5,5 milyona çıktı. Edirne, bugün Türkiye’de en çok turist alan 3. şehir.  2019 Ocak ayı rakamları ile 2020 Ocak Ayı rakamlarını karşılaştırdığımızda ise gelen turist sayısında ciddi bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Edirne, Bulgaristanlı ve Yunanistanlı turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Turizmin kalbi Edirne’de atıyor” diyerek Edirne esnafına özverili çalışmalarından ve güler yüzlü misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER