Geçte olsa sözünü tuttu

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin efsane ağası, 11 yıl Kırkpınar Ağalığı yapan ve ebedi 3 altın kemerin sahibi olan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in, Edirne’ye kazandıracağı T.C. Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nin temel betonu dökme işi gerçekleştirildi.

Geçte olsa sözünü tuttu

 Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Evlatlarımızı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve ışığı doğrultusunda yetiştirecek bu eğitim yuvasını Edirne’mize kazandıracak olmanın gururunu, heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.Abdi İpekçi Caddesi Macera Çocuk Parkı’nın yanına yapılacak olan T.C. Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nin temel betonu dökme işi öncesinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim açıklamalarda bulundu.İlk olarak söz alan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Edirne’de kalıcı bir eserimiz olsun istiyorduk. Bugüne nasip oldu. İnşallah burada bize, Edirne’ye yakışan bir kreş yapacağız. Belediye Başkanı Recep Gürkan’da bize gereken desteği verdi, projeyi hazırlattı. Teşekkür ediyorum kendisine. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

"BU MEMLEKETİN TEK MESELESİ VARDIR, BU DA EĞİTİM MESELESİDİR."

 Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de “45 yıldan beri belediyeciyim. En zevkli işler eğitimle ilgili yaptığımız tesislerdir. Yaklaşık 35-36 tane okul yaptık, en kıymetlileri de Ağa’nın Adapazarı’nda yapmış olduğu  yüksekokul, ilkokul, ortaokul, lise; benim rahmetli babam adına yaptırmış olduğum okul ve İstanbul Büyükçekmece’de yaptığımız okullara Ağa’nın katkısı benim için çok kutsaldır. Yaptığı okullarla Kaynarca halkına hayat vermiştir. Makedonya’da yapmış olduğumuz Atatürk İlköğretim Okulu’na can vermiştir, para vermiştir. Böyle adamın yaptığı işleri alkışlamak için geldim. Bu memleketin tek meselesi vardır, bu da eğitim meselesidir. Bunu da Türk Milleti eninde sonunda aşacaktır” dedi.

"AĞA SELİM KANITLADI"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da yaptığı konuşmada, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in, ağalığın bir para işi değil de gönül, sevda ve yürek işi olduğunu herkese kanıtladığını belirterek, “Bugün hem Edirne’nin hem Kırkpınar’ın ve ebetteki dünya yağlı güreş tarihinin ismini altın harflerle yazdığı ve gelecekte de yazmaya devam edeceği,  11 kez Kırkpınar Ağası olmuş ve 658 yıllık yaşayan bir efsanede 3 kez altın kemer sahibi olmuş, Kırkpınar’a böyle yürekten bağlı, gönülden bağlı, ama öbür taraftan da ağalığın bir para işi olmadığını, bir gönül, sevda işi, yürek işi olduğunu bütün dünyaya kanıtlamış Seyfettin Selim Ağa’mızın kendi adıyla yaptırıp, Edirne’mize, belediyemize hibe edeceği Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin ilk betonunun dökülme törenine hoş geldiniz” diye konuştu. 

Seyfettin Selim ile Edirne’ne kalıcı yatırım yapma işini 3 yıl önce konuştuklarını belirten Başkan Gürkan, “Kendisi 3 yıl önce hiç tereddüt etmeden, söz verdi. Tamamen bizden kaynaklanan gecikmelerle bugüne kadar geldik. Ortaya özgün bir proje çıksın istedik. O yüzden de bizi hiç yalnız bırakmayan, Asker Hastanesi Şehitliği’nin projesini de yapan Sevgili Mimar Taner Tuna koşarak geldi, projeyi ben çizerim, dedi. Çok da güzel bir proje çıktı ortaya.  Elbette şehirlerin gelişmesinde birçok şeyi ölçü alabilirsiniz. Yolları alabilirsiniz, parkları alabilirsiniz, binaları alabilirsiniz. Ama ülkelerin gelişmesinde kriter alacağınız şeyler bellidir. Bunların başında eğitim gelir, ardından kültür gelir, sanat gelir. Hiçbir yol, hiçbir yeşil alan, köprü; ülkeleri, milletleri geleceğe taşımaz. Bir ülkeyi, bir milleti, insanlığı bir yere taşımak istiyorsanız, yapacağınız en büyük yatırım eğitim, kültür ve sanat yatırımıdır” şeklinde konuştu.

3 altın kemerli Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e bir kez daha teşekkür eden Başkan Gürkan, “Bugün değerli Ağam Seyfettin Selim ile beraber, evlatlarımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve ışığı doğrultusunda yetiştirecek olan bu nadide eğitim yuvasını Edirne’ye kazandıracak olmanın gurur, heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ne mutlu ki Seyfettin Selim gibi Ağalığı gerçek anlamda yerine getiren bir Ağamız var. Ne mutlu ki Edirne gibi Cumhuriyet’i ilelebet payidar kılmaya ant içmiş, yemin etmiş hemşehrilerimiz var. Ne mutlu ki bütün dünyanın hayranlıkla örnek almaya devam ettiği Mustafa Kemal Atatürk gibi liderimiz var. Bu ilke ve devrimlerin ışığında biz yılmadan, durmadan, usanmadan yürümeye devam edeceğiz.  Cumhuriyet’in 100. Yılına yaklaştığımız bu yıllarda ışığı ile bizi her daim aydınlatan, 70 yıl önceki öngörüleri bugün bile haklı çıkmaya devam eden büyük insanın peşinden yürümeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Okunan dualar ve kesilen koçun ardından T.C. Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nin temel döküm işlemi gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu