ETUS Başkanı Giyik, “Dedikodulara inanmayın”

ETUS Başkanı Hakan Giyik, sosyal medya ve gazetelerde çıkan açıklamalarla ilgili yaptığı basın toplantısında, 180 araç ile yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır olduklarını söyledi.

Basın toplantısında ETUS’un mali yapısı ile ilgili de bilgi veren Başkan Hakan Giyik, “ 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öncesi bazı vatandaşlar algı yaratmaya çalışıyor. Biz ETUS olarak yeni döneme hazırız. Sosyal medyada ve bazı gazetelerde çıkan haberlere vatandaşlarımız itibar etmesin. Bazı yerlerde 130 aracımız olduğunu, şoförümüz olmadığını ve mazotumuz olmadığı yönde aslı astarı olmayan dedikodular var. 180 aracımız ve 203 şoförümüzle eğitim dönemine hazırız. Tüm vatandaşlarımız bunu bilsin. Yapılacak olan belediye meclisi gündeminde 25 yeni güzergahla ilgili bir rapor var. Eğer mecliste kabul edilirse belli süre içinde bu güzergahlarda hizmet vermeye başlayacağız. Tüm güzergahlarımızla, araçlarımızla ve şoförlerimizle yeni döneme hazırız” dedi. ETUS’un  mali durumu ile ilgili açıklama yapan Giyik, “Belli bir kitle algı yaratmaya çalışıyor. Burası bir kooperatif. Bir sürü firma konkordato ilan ederken biz ayaktayız. Batma gibi bir durum yok. Eğer böyle bir şey olursa toplanırız 226 ortak ve koyarız 50’şer bin lira kurtarırız. Kimse buna izin veremez. Batmasına izin vermeyiz” diyerek,  “Yolculara yapılan davranışlarla ilgili çok hassasız. 15-20 gün önce yaşanan bir olay kameraya alındı bu olayı anlatayım. Yaşlı bir teyzemiz araca biniyor ve şoföre, kartım yok ne yapmam gerek diyor. Şoförde koltuğa otur varsa 3 lira atarsın diyor. Yanda bulunan hanımefendi de ‘Yok atmıyorsun, Edirne’yi soyup soğana çevirdiler’ diyor. Şoförü tahrik ediyor. Keşke şoför orada tahrik olmasaydı. Şoföre gerekli uyarılar yapıldı. Bu anlamda tüm vatandaşlarımızla ilgili uyarıyoruz. Gerekli eğitimler veriyoruz. Bu konuda çok hassasız” dedi.

Yaz sezonunda araç sayısının azaltıldığını belirten Giyik,  “Her yaz sezonunda sorunlar yaşarız. Yaz sezonunda bazı araçları kenara çekiyoruz. Pazartesi günü 180 aracımız hizmet verecek. Battığımız yönündeki iddialar asılsızdır. Duraklarda bekleme gibi bir sorun olmayacak. Yönetici arkadaşlarımız çözümleri bulacaktır” diyerek,  “Çalışanlar maaşını da ticketlarını da alıyor. Bir sıkıntı yok. Bu kooperatif Edirne’ye hizmet için 50 milyon liralık yatırım yaptı.Bence bizim sistemimiz dört dörtlük. Belediye otobüsleri ne katar bilemeyiz. Ama zaten biz belediyenin denetiminde bir yapıyız. Onlarla birlikte bir düzen içinde hareket ediyoruz. Onların istediklerinin dışında bir şey yapmıyoruz. Belediye otobüsü olan yerler özele devretmeye çalışıyor. Büyükşehirler bir yerden destek veriyor. Oralarda sıkıntı yok. Ama küçük şehirlerde destek yok. Biz 65 yaş üstü için araç başına 800 lira alıyoruz bize maliyeti 4 bin 500 lira. Bir yılda ücretsiz taşıma için 1 milyon 500 bin lira aldık 6 milyon 500 bin liralık taşıdık. En azından yarısını verse yeter” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server