"Edirne'ye 1 yıl yetecek kadar su var"

Süloğlu barajından Kayalıköy hattına isale çalışması sürerken DSİ Genel Müdürlüğü Süloğlu barajında Edirne'ye 1 yıl yetecek kadar su bulunduğunu açıkladı. Başkan Gürkan, " Edirne'nin yıllık su ihtiyacının 20 milyon 500 bin metreküp, suyu tasarruflu kullanalım" dedi.

"Edirne'ye 1 yıl yetecek kadar su var"

 Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensuplarına ile isale hattı çalışmalarının yapıldığı alanda bilgi verdi. DSİ ile 3 yıl önce gerçekleştirdikleri projeyle kentte su sorununu çözdüklerini anımsatan Gürkan, şunları kaydetti:"Ancak aşırı kuraklık nedeniyle DSİ Bölge Müdürlüğü bize bir yazı göndererek artık Kayalı’dan içme suyu alınamayacak noktaya geldiğini barajın kritik seviyeye geldiğini ve daha önce su aldığımız Süloğlu Barajı’ndan, en azından yağışlar başlayana kadar almamızı istediler. 6 gündür burada bir çalışma yürütüyoruz.Kayalıköy’den buraya getirdiğimiz isale hattı ile bundan 30 yıl önce yapılmış Süloğlu isale hattının çakışma noktası. Burada ileri günlerde tekrar kuraklık yaşanması ihtimaliyle, bu sorunu kalıcı olarak çözmek adına Süloğlu Barajı isale hattı ile Kayalıköy isale hattını yani Edirne’ye su taşıyan 2 hattı bir noktada birbirine bağlayacağız. Biri 30 yıl önce birisi 3 yıl önce yapılmış hatlar bunlar."Edirne'nin yıllık su ihtiyacının 20 milyon 500 bin metreküp olduğunu belirten Gürkan, vatandaşlara suyu tasarruflu kullanmaları tavsiyesinde bulundu.Kentin su ihtiyacını karşılamak için gerekli önlemleri aldıkların vurgulayan Gürkan, şöyle devam etti:"Edirne’nin önümüzdeki günlerde de kuraklık olabileceği düşüncesiyle A ve B planlarını şimdiden devreye almış olacağız. Bu bağlamda bugün her türlü tedbiri alarak, Edirne’ye gidecek olan binlik hattan suyu keseceğiz. Ama vatandaşlarımız bunu çok fazla hissetmeyecekler ama yine de tedbirli olmalarına fayda var.Kayalıköy’deki su rezervi sadece oradaki canlıların yaşamını sürdürecek kadar kaldı. Yağış olmazsa Süloğlu’nun suyu bize 6 ay kadar yetecek gibi duruyor. Ama inşallah yağış olur çünkü bu barajlar tarımsal sulamada da kullanıyor. Pandemi var hijyen kurallarına uymamız gerekiyor ama bu suyu tasarruflu kullanmamamız anlamına gelmiyor. Mutlaka suyu tasarruflu kullanalım."

"2 YIL YETECEK SU VAR"

Bu arada yazılı bir açıklama yapan DSİ Genel Müdürlüğü basın müşavirliği, Edirne'ye 2 yıl yetecek suyun bulunduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, "“Edirne’de 36 saat su kesintisi yaşanacak” başlıklı haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.Edirne ilimizin içme suyu ihtiyacı Süloğlu Barajı’ndan karşılanmakta iken, Edirne Büyükşehir Belediyesi, sudaki mangan miktarının fazla olduğunu, bunun da arıtma maliyetini çok arttırdığını belirterek, şehre Kayalıköy Barajı’ndan içmesuyu vermeye başlamıştır. Kayalıköy Barajı’nın içme suyu yanında sulamaya da hizmet etmesi ve 2020 yılının kurak geçmesi nedeniyle barajda su seviyesi su alma bacasına kadar düşmüştür. Bu sebeple şehrin içme suyu sıkıntısı çekmemesi adına Süloğlu Barajı ile diğer barajda bulunan yaklaşık 22 milyon m3 suyun içme suyu olarak şehre verilmesine karar verilmiştir. Süloğlu İsale hattının AÇB borularında çok patlak olması nedeniyle Süloğlu Barajı’nın Kayalıköy Barajı isale hattına bağlanmasına ve burada bulunan 22 milyon m3 suyun ortak isale hattına bağlanmasına karar verilmiştir. Edirne Belediyesi’nce gerekli vana ve mekanik teçhizat parçaları hazırlanmış olup, bağlantısı yapılacaktır. Kayalıköy Barajı isale hattına bağlantı yapılacağından oradan gelen suyun kesilmesi gerekmektedir. Bağlantı için Belediye 36 saat belirlemiş olup, daha kısa sürede bağlantının bitirilmesi için her türlü tedbir alınmıştır. Edirne ilinin yıllık içme suyu ihtiyacı 20 milyon m3 olup. Süloğlu Barajı’nda şehre 1 yıl yetecek kadar su bulunmaktadır." denildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 22:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server