Edirne depreme hazır mı?

1985 ve sonrası yapılan yüzlerce binanın olduğu yeni yerleşim  bölgesi ve 40 yıl önce yapılan 500 evler bölgesi depreme hazır mı? Edirne'liler deprem gerçeği ile nasıl yüzleşecek?

Edirne depreme hazır mı?

İzmir  ile gündeme oturan deprem gerçeği, Edirne Belediyesini harekete geçirdi. Sadece Edirne Belediyesinin değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Afad ve uzmanların hemen harekete geçerek özellikle 1985 yılı sonrası, sulak tarım arazileri üzerine yapılan binalar ile 500 evler olarak bilinen bölgedeki binaların acilen incelenmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, "Edirne fay hattında değil avunması ile zaman geçirilmemeli ve bu bölgeler hemen incelenmeli. özellikle 500 evler bölgesi için acil önlem alınmalı. Edirne belediyesi iyiniyetli bir çalışma başlattı ama yeterli değil. Vali  Ekrem Canalp emir vermeli, tüm kurumlar binalarda inceleme yapmalı. Çünkü bu bölgedeki evler 35 yıl önce yapıldı. 500 evler olarak bilinen binaların hali ortada. Yıllardır lojman olarak kullanılıyor ve hepsinin bodrumları su ile dolu. Bununla birlikte Zübeyde Hanım caddesi üzerindeki binalar riskli ama kimse elini kıpırdatmıyor. Fay hattında değiliz diye kekdnimizi kandırmayalım. Kuzey Ege'de oluşacak 7 şiddetinde bir depremde Edirne'de yülerce bina yıkılacak ve can kaybı olacak" dediler.

EDİRNE BELEDİYESİ BODRUM KATLAR İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Özellikle birden fazla katlı binaların altında yer alan, işyerleri ya da başka amaçla kullanılan, konut olmayan binaların denetimine başlıyoruz. Depremin nasıl ve ne zaman geleceği hiç belli değil. Sorumluluğumuz gereği ve vatandaşlarımızı korumak için bunları yapmak zorundayız ve kararlılıkla yapacağız” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısıyla önemli bir konuya değinerek, Edirne’de birden fazla katlı binaların altında yer alan işyerlerinin bugün itibariyle denetlenmeye başlanacağını söyledi.“Deprem öldürmez, binalar öldürür” diyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Maalesef bu gerçeği biz Türkiye olarak çok sık yaşayan ülkelerden birisiyiz. Ülkemizin belli bir kesimi deprem bölgesinde, fay hatlarına çok yakın. Elbette 1999 Gölcük depreminden sonra Türkiye’de bu anlamda çok ileri tedbirler alındı. Fonlar oluşturuldu, destekler geliştirildi, deprem yönetmeliği çıkarıldı, binaların bu yönetmeliğe göre yapılması şartları getirildi. Ama İzmir’de gördük ki kuralları yazmanız bir şey ifade etmiyor. Eğer kuralları uygulamazsanız, cezai yaptırımları uygulamazsanız, yaptığınız kurallar sadece kağıt üzerinde kalıyor. İzmir’de ilk etapta yıkılan binalara baktığımızda birçoğunun apartman altındaki işyerlerinde; o işyerini genişletmek için yapılan hatalı çalışmalardan kaynaklandığını görüyoruz. Nedir bu; bir apartman altına işyeri açılmış, alanı genişletmek için apartmanın taşıyıcı kolanları zafiyete uğratılmış, bazısında tamamen kesilmiş, bazısında zarar verilmiş. Böyle olunca bir sarsıntıda o apartman tümüyle çökerek, insanlarımıza adeta bir mezar oldu” dedi.

Edirne Belediyesi olarak bağımsız binalar daha sonra olmak üzere, özellikle birden fazla katlı binaların altında yer alan, işyerleri yada başka amaçla kullanılan, konut olmayan binaların denetimine başlayacaklarını belirten Gürkan, “İlk etapta teknik bir denetim olmayacak. Apartman altında bir işyeri oluşturulmuş ve bu iş yeri yapılırken, olması gereken kolonlar, kirişler bir zarar görmüş mü – görmemiş mi; herhangi bir tahribata uğramış mı? Bunların ilk etapta çok hızlı bir şekilde tespitini yapacağız. İnşallah Edirne’de böyle bir şey çıkmaz. Ama çıkarsa da kanunların bize verdiği yetkiyle, teknik ve statik incelemeleri yaparak, kimseye hatır-gönül demeden kanunun emrettiği şekilde, sert bir şekilde müdahale edeceğiz. Bunu halkımız için, Edirneliler için, Edirne için yapmak zorundayız. Depremin nasıl ve ne zaman geleceği hiç belli değil. Sorumluluğumuz gereği ve vatandaşlarımızı korumak için bunları yapmak zorundayız ve kararlılıkla yapacağız.  Böyle bir bina çıkarsa önce mühürleyeceğiz, sonra teknik testleri paylaşacağız. Gerekirse o binaların boşaltılmasını sağlayacağız. Can her şeyden önemli. Dün İzmir’de depremzede vatandaşlar ile konuşurken, o insanların gözünde gördüğümüz tereddüttü, korkuyu, kaygıyı hiç kimsenin yaşamasını istemeyiz. Sorumluluğumuz Edirne’ye, Edirnelilere karşı. Biz de bu sorumluluğu yerine getireceğiz. Kararlılıkla” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server