Edirne'de tehlike büyük

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Edirne'de Covit 19 vaka sayısındaki artış yüzde 91'e çıktı. Artış, İstanbul'un yakın temaslısı diyebileceğimiz Balıkesir ve Tekirdağ'da %96, Bilecik ve Düzce'de %99, , Bursa'da 84, Sakarya'da 76, Kırklareli'nde 71, Kocaeli'nde %63'tür." dedi.

Edirne'de tehlike büyük

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da yaptığı  basın toplantısında İstanbul'a yakın İllerde Covit 19 vakasının artış gösterdiğini söyledi. Bakan Koca, "İlk kez bir toplantımızı Ankara dışında yaptık. Bilim insanlarımızın katıldığı toplantı az önce sona erdi. Koronavirüs bilim kurulunun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay deildir. 3 gün önce İstanbul'daki vaka sayılarının Türkiye'deki vaka sayılarının %40'ına ulaştığını açıkladım.  Kovid-19 testi pozitif çıkan her 10 kişiden 4'ü İstanbul'dadır. Hekim ve hemşirelerden, ambulans şoförlerine kadar, tüm kurumlar olarak teyakkuzdayız. Son 7 günde ortalama vaka artışı geçen ayın ortalamasından %85 daha fazladır, oran 16.5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur. " dedi.

İSTANBUL'UN YAKIN TEMASLISI ŞEHİRLERDE KORKUNÇ TABLO

Bakan Koca, "Artış, İstanbul'un yakın temaslısı diyebileceğimiz Balıkesir ve Tekirdağ'da %96, Bilecik ve Düzce'de %99, Edirne'de 91, Bursa'da 84, Sakarya'da 76, Kırklareli'nde 71, Kocaeli'nde %63'tür. Sadece sayılan iller değil, Tüm Türkiye İstanbul'un temaslısıdır. İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır. Nisan ayında yaşadığımız tehlike de büyüktü. Şimdi benzer bir durumla karşı karşıyayız. Bu duruma neler yol açtı. İstanbul dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14'üncü sırada. İç içe yaşıyoruz, virüsün yayılmasına çok elverişli hayat şartlarına sahibiyiz. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu, kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul'da salgın hızla tırmandı.Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. Düştüğümüz yerden kalkmak her zaman mümkün olmayabilir. Kişilerin göstereceği küçük ihmallerin bedeli büyüktür. Sevgili İstanbullular, kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafenin uygulanabilir hale gelmesi, şartların iyileştirilmesine bağlı. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bakan yardımcılarım ve ekibimle bu konuda çalıştık. İlgili yöneticilerle bir araya gelerek sorun teşkil eden konuları ele aldık.

Toplu taşıma, pazar yerleri ve çeşitli kent alanlarında kurallara uyulması için çalışma yapılmasını, planlamaya gidilmesini, toplu taşımaya ek seferler konulmasını istedik. İş saatlerinin yeniden düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır. Kurumlardan uzaktan erişimle evde çalışma olanağı sağlamaları istenmiştir. Toplu ulaşımda sosyal mesafe korunamıyor. Bu en büyük risk kaynaklarındandır. Bu çözümlerin üretilmesi, salgının tırmanışın sebebi olan hareketlilik ve teması azaltacaktır." dedi.

HAREKETLİLİK ŞU AN OLDUĞU GİBİ DEVAM EDERSE ARTIŞ 3 KATINA ÇIKACAK

Bakan Koca, "Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse, bu durumda artış birken iki, ikiyken 4 olmayacak. Birken 3 , 3 iken 9 olacak. Virüs bir kişiden üç kişiye bulaşıyor. Bugünkünün 3 katı bir tablo çok zor bir tablodur. Temel şart olarak maske , mesafe ve temizlik kuralına uyacağız. Virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyorsa bizde hareketi ve teması 3'te 1'ine indireceğiz. Dışarı çıktığımızda 3 yere uğruyorsak bunu 1'e indireceğiz. Günde 3 kişiyle görüşüyorsak, 1 kişiyle görüşeceğiz. Bunu yaparsanız salgınla savaşmış olacaksınız. Kendimizi disipline sokalım, sonsuza kadar değil." diyerek, "Mecburiyetiniz yoksa dışarı çıkmayın, zorunlu olmayan ziyaretlerden kaçının, hastalığa yakalanmayı göze alacağınız ziyaretleri yapın. Zorunlu olmayan seyahatleri yapmayın, hastalığı göze alacağınız seyahatleri yapın, kalabalık ortama girecekseniz bunun hastalığa yakalanmaya değeceğini düşünüyorsanız. Maskenizi çıkarmayın, virüsün size bulaşmasını göze alacağınız bir durum varsa çıkarın. Sosyal mesafe kuralına uymak mümkünken kurala uyun, uymuyorsanız hastalığı göze alacak kadar güçlü bir sebebiniz olmalıdır. Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerimize eksiksiz bildirsin. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri erteleyin." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu