Ciğerci esnafı önünü göremiyor

Ciğerci esnafı önünü göremiyor. Her gün artan maliyetler karşısında ayakta durmaya çalışan esnaf, “ Ticaret Odası bir porsiyon ciğerin fiyatını 55 lira olarak belirledi. Biz ciğerin porsiyonun fiyatının artmasını değil, girdilerin azalmasını istiyoruz. 5 Litre Yağ 200 lira, bir kilo ciğer 75 lira oldu ve yarın ne olacağı belli değil.” Dediler.  Bu arada 220 gram ekmek için 3 Tl fiyat belirlendi.

Ciğerci esnafı önünü göremiyor

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi yaptığpı toplantı sonrası alınan kararları açıkladı. Edirne Ciğerinin fiyatının 55 lira olarak belirlendiği belirten Başkan Recep Zıpkınkurt, 220 gram ekmeğinde 3 Tl. olduğunu söyledi.

CİĞERCİ ESNAFI, “FİYAT DEĞİL, GİRDİ MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Esnaf Odası tarafından ciğerin porsiyonuna 45 Tl. verildiğini, ETSO’nun ise bir porsiyon ciğeri 55 Lira olarak fiyat verdiğini belirten ciğerci esnafı,            “Ne söylesek boş, biz ciğerin fiyatının artmasını değil, girdi maliyetlerinin düşürülmesini istiyoruz. 5 Litre yağ 200 lira, ciğerin kilosu 75 lira, un ve diğer girdiler aşırı arttı. Bir kilo kuru biberin kilosu 200 lira. İşçiliği hiç saymıyoruz. Yanında 50’nin üzerinde personel çalışan arkadaşlarımız var. Bunlar göz önüne alınmalı. Geçen yıla kadar Edirne’ye sadece ciğer yemeye gelenler vardı ama şimdi gelenler azalacak. Çünkü akaryakıt ve diğer giderler herkesi düşünmeye sevk ediyor. Öncelikle bu sorunların halledilmesi gerekiyor. Biz ciğerin porsiyonun artmasına sevinemiyoruz” dediler.

ETSO HANGİ KARARLARI ALDI?

Alınan kararlar ile ilgili açıklama yapan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası 2022 Mart Ayı Meclis Olağan Toplantısı, COVİD-19 önlemleri alınarak Odamız Tunca Toplantı Salonunda gerçekleşti. Çoğunluğun katılımı ile gerçekleşen toplantıda Ekmek, Pide, Köfteciler ve Edirne Tava Ciğerciler, Lokantacılar ile Asansör Bakım fiyat tarifeleri hakkında güncelleme kararı alınmıştır.Bu kapsamda 08/03/2022 tarihinde yapılan  Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında alınan karar ile ; Ekmek fiyatları :   220 gram 3 TL. Pide fiyatları: 300 gram 5 TL.,Köfte ve Edirne Tava Ciğer fiyatları: 150 gram köfte ve 150 gram Edirne Tava Ciğer  55 TL. Asansör Bakım fiyatları: 5 kata kadar 100 TL, 10 kata kadar 200 TL, 11 kat ve üzeri için ise 250 TL olarak güncellenmiştir. Konu ile ilgili üyelerin belirlenen Onaylı  Fiyat Tarifelerini Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’ndan teslim almaları ve  bu tarifelerde belirlenen fiyatlara (5174 sayılı kanun ve ilgili yönetmelik gereği) işyerlerinde tüketicilerin ve ilgililerin rahatlıkla görebileceği şekilde  bulundurulmasına ve ilgili kurum ve kuruluşların yapacağı denetlemelerde zor durumda kalınmaması için  tarifelerdeki yazılı tüm hususlara uygun bir şekilde mal ve hizmet satışlarının gerçekleştirmeleri, üyelerimiz ve kamuoyunun bilgilerine sunulur.” Denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server