Çanlar Korona için çalıyor

Trakya'da korkutan tablo. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altuğ, "Trakya şu anda en riskli  bölgeler arasında. Prof.Dr. Altuğ,"tedbir alınmaması halinde Kasım ayında sağlık kurumları tıkanacak" dedi.

Çanlar Korona için çalıyor

Trakya'da Covit vakalarının en üst düzeye ulaştığını ve Trakya'nın en riskli bölgeler arasında olduğunu belirten Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altuğ, sağlık kurumlarının tıkanma noktasında odluğunu söyledi.Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altuğ, “Mart ayının başından bu yana Edirne’de 111 sağlık çalışanı korona virüse yakalandı. Edirne’de 11 Kasım tarihi itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan 267 Covid-19 vakası vatandaşımız var. Bu gidişle temaslı sayısının on binlere yansıyacak rakamlarda olduğunu biliyoruz. Buna ne yurt yeter, ne de başka koşullar. Eğer salgın bu şekilde giderse çok değil muhtemelen Kasım sonundan sonra sağlık kurumları kilitlenmiş vaziyette olacak.” dedi.

“TEMASLI SAYISI 10 BİNLERE YANSIYACAK RAKAMLARDA”

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altuğ, “Mart ayının başından bu yana Edirne Devlet Hastanesi’nde 57 sağlık çalışanı, Tıp Fakültesi hastanesinde 54 sağlık çalışanı olmak üzere toplam 111 sağlık çalışanı korona virüse yakalandı. Edirne’de 11 Kasım tarihi itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan 267 Covid-19 vakası vatandaşımız var. Temaslıların nerede ve nasıl izole edildiği şu anda bilinmiyor. Bu gidişle temaslı sayısının on binlere yansıyacak rakamlarda olduğunu biliyoruz. Buna ne yurt yeter, ne de başka koşullar. Son iki hafta içinde Covid-19 testi pozitif çıkan gebe ve çocuk sayısında Edirne’de ciddi bir artış var. Uzunköprü ve Keşan’da günlük vaka sayısı 10’un atına düşmüyor.” diyerek, tehlikeye dikkat çekti

“BÖYLE GİDERSE KASIM SONUNDA SAĞLIK KURUMLARI KİLİTLENİR!”

Test sayılarının hala düşük olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Altuğ, “Hala test sayıları çok düşük gidiyor. Test sayısının arttırılması, özellikle temaslılara mutlaka test yapılması gerekiyor. Eğer salgın bu şekilde giderse çok değil muhtemelen Kasım sonundan sonra sağlık kurumları kilitlenmiş vaziyette olacak. Bir sağlık çalışanının hasta olması, onunla temasta olanın en az bir hafta süreyle karantinada kalması gerekiyor. Bu süreç daha sağlıklı yürütülebilir. Sağlık kurumlarının kilitlenmesinin önüne geçilmeli, aksi halde içinden çıkılmaz bir süreç bizi bekliyor. Devlet hastanesi ve tıp fakültesi hastanesinde acil olmayan ameliyatlar durduruldu. Şu anda Tıp Fakültesinde hizmete girmeyen 20 yataklı yoğun bakım ünitesi var. Hizmete girmemesinin temel sebebi personel yetersizliği. Her türlü teçhizat olmasına rağmen bunun kullanılamıyor olması çok büyük bir kayıptır.” dedi.

“SINIR KAPILARI DERHAL KAPATILMALI, SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI UYGULANMALI!”

Salgının kontrol altına alınması için uygulanması gereken ilave tedbirler hakkında da görüşlerini söyleyen Prof. Dr. Altuğ, “Sınır kapıları derhal kapatılmalıdır. Şehre giriş-çıkış kısıtlaması, toplumsal hareketliliğin azaltılması, en az 14 gün süre ile sokağa çıkma kısıtlaması/yasağı (sosyal devlet ilkesine uygun olarak), temel-zorunlu ve acil mal/hizmet üreten işler dışında tüm işlerde çalışmaların durdurulması olmak üzere virüsün yayılmasını azaltacak, durduracak önlemler hızla hayata geçirilmelidir. Salgının kontrol altına alınamamasının sorumluluğunu vatandaşlara yıkıp, sadece maske-mesafe-hijyen tekerlemesiyle pandemiyle başa çıkılamaz. Dünya Sağlık Örgütü'nün başından beri önerdiği gibi çok sayıda test yaparak hastalık tanısı konanlara katı bir izolasyon uygulamak; evde izolasyon koşullarının sağlanamadığı durumlarda yerel yönetimlerle de iş birliği yaparak barınma olanakları sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER