Büyük zafer için buluştular

Edirne Valiliği tarafından Büyük Zaferin yıldönümü nedeni ile resepsiyon düzenlendi. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Fener Alayında ise coşku vardı.

Büyük zafer için buluştular

Edirne Valiliğince, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nda düzenlenen resepsiyonda konuşan Vali Ekrem Canalp, Türk milletinin bittiğinin söylendiği bir zamanda, 30 Ağustos'un, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde milletçe topyekun mücadeleyle kazanıldığını söyledi.Türk milletinin muhteşem bir mücadeleyle Kurtuluş Savaşı verdiğini belirten Canalp, şöyle konuştu:"Yokluklar içerisinden yeni bir ordu, düzenli bir ordu kurduk. Bu düzenli orduyla 1'inci ve 2'nci İnönü Savaşlarıyla üzerimize gelenleri durdurmayı başardık. Sakarya Meydan Muharebesi ile savaşa belli bir denge getirdik ancak yine de bir vatan kurtarılmayı bekliyordu. Her 30 Ağustos'un bizim zihnimizde canlandırması gereken belli duygular olmalıdır. Her Türk çocuğu, her Türk genci ve her Türk vatandaşı bu duyguları bir kez daha yaşamalıdır."Zafer ruhunun her zaman canlı ve diri tutulması gerektiğini vurgulayan Vali Canalp, "Allah bir daha 30 Ağustos, Kurtuluş Savaşı yaşatmasın. Ama herkes şunu da bilsin ki bir kez daha Kurtuluş Savaşı yaşamamız gerekirse, bir kez daha 30 Ağustos destanını yaşatmamız gerekirse, bu millet, Edirne, Türk halkı bu destanı da her zaman için yaşatmaya ve yaşamaya hazırdır." diye konuştu.

Resepsiyona, 54'üncü Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, İl Jandarma Komutanı Albay Aslan Doğan, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi yakınları ile davetliler katıldı.

Ayrıca Edirne Belediyesince gece de fener alayı düzenlendi. Fener Alayına CHP’liler ve Belediye Başkanı Recep Gürkan katıldı.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER