Belediyeden tarihi çarşılara destek

COVİD-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 45 gündür kapalı olan Edirne’deki tarihi çarşılar; dün itibariyle açıldı. Günler öncesinden tarihi çarşıları dezenfekte eden Edirne Belediyesi, tarihi çarşılardaki esnafa da maske, kolonya ve dezenfektandan oluşan hijyen kiti dağıttı. Her çarşıya da yeterli miktarda ateş ölçer verildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan da 45 gün sonra ilk kez kapılarını açan esnafa hayırlı işler dileyerek, sağlık tedbirlerine uymalarını istedi.

Belediyeden tarihi çarşılara destek

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararın ardından AVM’ler ile tarihi çarşılar bugün açıldı. Bu kararın ardından Edirne’de bulunan 3 tarihi çarşı; Arasta Çarşısı, Bedesten Çarşısı ve Alipaşa Çarşısı, ekipler tarafından günler öncesinde dezenfekte edildi. Yaklaşık 45 gündür kapalı olan çarşı esnafına 50’lik paketlerde maske, kolonya, el dezenfektanı dağıtılırken; her çarşıya da yeterli miktarda ateş ölçer verildi. Bugün kepenklerini kaldıran çarşı esnafını Belediye Başkanı Recep Gürkan da ziyaret ederek, esnafa hayırlı işler dileğinde bulundu. Gürkan ayrıca esnaftan hijyen kurallarına uymalarını ve tedbiri elden bırakmamalarını istedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “İçişleri Bakanlığının kararı ile 11 Mayıs’ta AVM’ler açıldı. AVM deyince herkesin aklına modern AVM’ler geliyor ama Edirne’nin kültürü, kimliği, kültürel dokusu nedeniyle 3 tanede tarihi AVM’ye sahip. Bunlar tarihi dediğimiz çarşılarımız. Bu 3 çarşıda da toplamda 300 esnaf arkadaşımız çalışıyor, 45 gündür kapalılar. İlk kez bugün siftah yapacaklar. Çarşı esnafımız ile yaptığımız toplantının ardından 3 çarşıda da Edirne Belediyesi olarak dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştirdik. Tüm işyerlerini dezenfekte ettik. Esnaflarımız 45 gündür kapalı. Gerçekten zor günler geçirdiler.  Bizde bugün bu 3 çarşımızın yönetimine ateş ölçer, el dezenfektanı, kolonya ve maske veriyoruz, ücretsiz olarak. Yine bu çarşımızdaki 300 esnafın her birine de 50’lik paket maske ve kolonyada veriyoruz ki bizimde çorbada bir tuzumuz olsun diye. En öne para kazanmayı değil de en öne sağlık tedbirlerini koyarak onlarda işyerlerini bugün açıyorlar” diye konuştu.

Alipaşa Çarşısı Başkanı Yılmaz Sanış da Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek, “Edirne Valilimizin ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın gayretleri olmasaydı, belki de biz bugün bu çarşıyı açamazdık. Yaklaşık 45 gündür kapalıydık. Bazı masraflar yapmamız gerekiyordu ve bizim bunlara ayıracak bütçemiz yoktu. Bu sadece bir deneme. Bir hafta boyunca deneyeceğiz. Her şey yolunda giderse devam edeceğiz. Çarşımızdaki 6 kapıdan 3 tanesi kapalı olacak.  Maskesi olmayan esnaf, dükkan açamayacak. Bu kesin kural. Maskesi olmayan ziyaretçiyi de çarşıya almayacağız. Sürekli çarşının içerisinde anonslarla sosyal mesafenin korunmasını sağlayacağız. Önce sağlık diyoruz, ticaret ikinci planda" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER