Başkan Gürkan, "Para sıkıntımız yok"

Alt yapı ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, " Para sıkıntımız yok. İller Bankası’nda rezerve edilmiş bir miktar paramız var. Ama tümünü tamamlamak için zaman zaman alacağımız krediler de olacak" dedi.

Başkan Gürkan, "Para sıkıntımız yok"

Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.  Toplam 17 madde görüşüldüğü Belediye Meclisi öncesinde söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Halkı olarak Can Azerbaycan’ın yanında olduklarını söyledi.

“PARA SIKINTIMIZ YOK”

Mecliste altyapı çalışmaları için İller Bankası’ndan 20 milyon kredi kullanılması görüşüldü. Söz konu madde görüşülmeden önce açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “4 Aralık 2017 yılında, 2017 yılının fiyatlarıyla 215 milyon TL’ye altyapının ihalesini gerçekleştirmiştir. Sayın Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın destekleriyle 2019 yılının Aralık ayında kredimiz onaylandı ve yapımına başladık. Akabinde İller Bankası kredinin tümünü değil, parça parça verilmesini uygun gördü. Bunun bizim için de bir mahsuru yok. Planladığımız gibi de gidiyor. Kredi anlamında başka bir sıkıntı da yaşamadık. Şimdi de 20 milyon TL nakit kredi verileceğinin bilgisi geldi. Bu krediyi de alarak işlerimize devam edeceğiz. Bugün itibariyle 520 kilometrelik toplam altyapının 170 kilometre civarında tamamlamış bulunuyoruz. Ağırlıkla olarak yağmursuyu ve kanalizasyon en ağır bölümlere olduğu için. Bitirmiş durumdayız. Para sıkıntımız yok. İller Bankası’nda rezerve edilmiş bir miktar paramız var. Ama tümünü tamamlamak için zaman zaman alacağımız krediler de olacak” diye konuştu.

"NEDEN AYNI SOKAĞI DEFALARCA KAZIYORUZ?"

Altyapı çalışmaları hakkında da bilgi veren Gürkan, “En çok sorulan sorulardan birisi ‘Neden bizim sokağı 2-3 kere kazıyorsunuz, bir kere kazıp hepsini tamamlamıyorsunuz?’  İşin tekniği gereği biz 3 farklı altyapı yatırımı yapıyoruz. 30 kilometre Yağmur Suyu Toplama Kanalı döşüyoruz ki bunlar çapı 2 metreye ulaşan beton büzler, yüksek buharlı kürle içerisine entegre conta konulmuş beton büzler. Yüksekliği ve uzunluğu 2 metre. Bir tanesinin ağırlığı 7 ton. Yine 30 kilometre yağmur suyunun yanında 110 kilometre kanalizasyon hattı döşüyoruz. Bunlarda bin 600’lük büzlerden oluşuyor. Bunların da bir tanesinin ağırlığı 4,5 ton. Bu işlerin yapılışında 2 şeye dikkat etmek gerekiyor. Biri yapım maliyeti, diğeri işletme maliyeti.

Mühendislik, fizik kuralları gereği bu 3 hattında ayrı ayrı olması gerekiyor.  Yağmur suyu hattının tek bir hat olması gerekiyor, o yüzden tek olarak kazılıp kapatılıyor. Kanalizasyon hattının ve İçme suyu ayrı bir hat olması gerekiyor. Hepsinin üst üste olması teknik olarak mümkün değil. Bu yüzden ayrı kanallar kazılıyor.

Bu işte 60’ın üzerinde mühendis çalışıyor. Bu işin projesini yapan, Türkiye’deki en tecrübelisi İller Bankası. Yaptığımız işi biliyoruz, planladığımız şekilde gidiyor. Toplamda 520 kilometre altyapı çalışması yapacağız. Şuan 170 kilometredeyiz, en zor kısımlarını yapıyoruz. Etap etap gidiyoruz. En sorunlu bölgelerden başladık. Biraz sabır. Tamamen çalışması sokakları biten mahallerimiz var. Kocasinan, Fatih, Şükrüpaşa, Abdurrahman Mahallesi’nin bir kısmı gibi. Önümüzdeki hafta ana arterlerden başlayarak, asfaltlarını yapmaya başlıyoruz. Kilit parke olan yerleri kilit parke onarımları zaten başladı. Önümüzdeki hafta 25 bin ton asfalt sereceğiz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar da inşallah yetiştireceğiz” dedi

"KARAAĞAÇ NEDEN PROJEDE YOK?"

Öte yandan Karaağaç Mahallesinde oluşan atık suların arıtılması kapsamında proje ve yapım işlerine başlanabilmesi için İller Bankası’ndan kredi kullanılması Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Gürkan, “Şöyle bir soru gelebilir, bu proje neden diğer projelerin için de değil? Diye. Biz altyapı projelerini İller Bankası’na 2014-2017 yılları arasında çizdirdik. O dönemde Karaağaç Tahliye Kanalı gündemde değildi. Projeler bittikten sonra DSİ tahliye kanalının yapımına başladı. Bizim o dönemde mevcut terfi merkezimizin bulunduğu noktadan da geçti. Ve terfi merkezini kaldırmak zorunda kaldık. DSİ bizim yerimizi kamulaştırdı. Uzun süren yazışmalar oldu, DSİ’nin bize yer bulması zor oldu. 5 bin 189 yerimize karşı DSİ’den 4 bin 239 metrekarelik bir yerin DSİ’den takasını başlattık. Karaağaç’taki atık suların iletimi ve arıtımı için yeni bir tesis yapacağız. Bunun da projeye dahil etmek için sizlerden yetki istiyoruz” dedi.

AZERBAYCAN'A DESTEK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Halkı olarak Can Azerbaycan’ın yanında olduklarını söyledi. Gürkan, “Günlerdir bütün dünya kamuoyu ile beraber ‘Bir Millet, İki  Devlet’ olduğumuz Azerbaycan topraklarına 30 yıldır süren haksız saldırı ve işgali hepimiz izliyoruz. Kuşkusuz dünya artık çok küçük. Özellikle iletişimin artmasıyla birlikte dünyanın neresinde ne olduğunu, bütün çıplaklığı, gerçekliğiyle hepimizin bilgisi dahiline geliyor. Ermenistan’ın hem insan haklarına hem uluslararası hukuka hem de vicdanlara sığmayan, 30 yıldır işgal etmiş olduğu Dağlık Karabağ’da son 10 gündür, bu sefer içinde Azerbaycan vatandaşı Ermenilerinde olduğu yerleşim yerlerini hedef alarak bombalaması, orada Azerbaycan vatandaşı Ermenilerin de olduğunu bilmesine rağmen sivil can kayıplarına yol açıyor olması hiçbir haklı gerekçe ile izah edilemez. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde yaptığımız açıklama, dün akşam şehrimizin billboardlarına koymuş olduğumuz ‘Bir Millet, İki Devlet’ olan Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Devleti’nin bayraklarının yan yana dalgalanması bizim için bir gurur meselesidir. Ermenistan’ın gerek BM, gerek Uluslararası hukuk, gerek AGİT kararları kapsamında Azerbaycan Devleti’nin haklı talebine uyarak, derhal işgal ettiği topraklardan çekilmesi hem büyük beklenti ve arzumuzdur. Bu asker ve sivil kayıplarının biran önce sona ermesini sağlayacak bir tutum ve tasarruf olacaktır” dedi.

Başkan Gürkan, daha sonra Belediye Meclisi’nde temsil edilen 4 siyasi parti grup temsilcilerinin ve kendisinin imzaladığı önergeyi okuyarak, Azerbaycan’a destek verdiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER