“Başkan Gürkan, kararını yeniden gözden geçirmeli”

Arama Kurtarma Dernekleri Temsilcisi Serhat Ceylan, “Belediye Başkanımız Recep Gürkan, EDAK binası ile ilgili kararını yeniden gözden geçirmelidir. Nerede hata yapıldı bilmiyorum ama Derneğin çalışmalarını yapabilmesi için binaya ihtiyacımız var” dedi.

“Başkan Gürkan, kararını yeniden gözden geçirmeli”

Edirne Arama Kurtarma Derneği (EDAK) çalışmalarını yapabilecekleri yerleri olmadığı için uzun süre faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı. Kahramanmaraş Merkezli yaşanan ve büyük bir yıkıma neden olan depremin ardından dernek yönetimi, derneği yeniden güçlü bir hale getirmek için kollarını sıvadı. Edirne Arama Kurtarma Derneği Başkanı Kenan Laz, dernek üyelerinin tecrübe ve eğitim konusunda iyi durumda olduğunu dile getirdi. Arama Kurtarma Dernekleri Edirne Temsilcisi Serhat Ceylan’da dernekleri için yapılan binanın belediye tarafından kendilerine tahsis edilmesini beklediklerini dile getirerek, “Nerede ne hata yapıldı bilmiyorum ama, başkanımızın bu konudaki kararlarını tekrar gözden geçirmesini istiyoruz” dedi.Türkiye’yi yasa boğan depremin ardından EDAK yönetimi aldığı kararla, derneğin yeniden eski günlerine gelmesi için mücadele edecek.Kahramanmaraş Merkezli ve 10 ilimizi etkileyen depremin ardından bölgeye ulaşan arama kurtarma derneklerinden biri olan EDAK üyeleri, düzenledikleri basın toplantısıyla depremde yaşadıkları deneyimleri ve dernek olarak geleceğe yönelik çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.EDAK Başkanı Kenan Laz, depremin hemen ardından 8 kişiden oluşan ekibin toplandığını ve Edirne Valiliği tarafından tedarik edilen araçla deprem bölgesine yola çıktıklarını vurguladı. Laz, “Burada yaptığımız çalışmalar neticesinde 5 canımızın çıkartılmasında katkımız oldu. Depremin 5’inci günü 15 yaşındaki bir kız çocuğumuzu da sağ olarak çıkarttık. Bu bizi motive etti.  Elimizden geldiğince katkı sağladığımız düşünüyorum” dedi.

Ardından konuşan  Arama Kurtarma Dernekleri Edirne Temsilcisi Serhat Ceylan, derneklerinin Edirnelilerin destekleriyle Aralık 1999 yılında kurulduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:“O günden bugüne sadece Türkiye'nin değil yurt dışında da birçok ekiplerle çalışmalar yaptık. Almanya'da olsun, Yunanistan’da olsun birçok eğitimler, tatbikatlar yaptık ve bunlarla ilgili ciddi hazırlıklar yapan bir ekibiz. Yine yöresel olarak bu bölgede meydana gelen su taşkınlarında birçok vatandaşımızın hayatını kurtardık. Birçok trafik kazası, yangın veya doğada kaybolan kişilerin bulunmasını devletimizin ilgili birimlerinin koordinesinde sağladık.Uzun zamandır maalesef ki dernek binamızın olmayışı nedeniyle çalışmalarımıza ara verdik. Biz tamamen gönüllülük esaslı bir derneğiz. Bizim daha önceki dernek binamızın bulunduğu yere AVM yapılınca. AVM’yi yapan firma bize bina yapmak istediğini söylemişti. Belediye bize kendi arazisinde yer göstererek binanın yapılmasına izin verdi. Ama neden olduğunu bilmiyorum bina bize verilmedi. Nerede ne hata yapıldıysa bilmiyorum, ama başkanımızın bu konudaki kararlarını tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Biz burada çok sayıda üyemizi kaybettik. Pek çok fedakarlık yaparak eğitim alan üyelerimiz vardı. Biz isterdik ki bu depreme 50 kişilik bir kurtarma ekibi götürelim ve orada daha fazla can çıkartalım. Daha fazla insana temas edelim. Edirneyi daha fazla temsil edelim. Derneğimiz 4-5 yıldır atıl durumda. Çünkü dernek binasındaki tüm malzemeler toplanarak bir depoya kondu, eğitim yapılacak yer yok. Biz depremi duyunca bir şeyler yapma kararı aldık. Biz Edirne Merkezden 8 kişi toplandık. Keşan’da da yeni kurulan KEDAK var onlarda 8 kişi katılacağını bildirdi.  2 kişi de Yalova’dan katıldı. 18 kişi deprem bölgesine gittik. Oraca çalışmalar yaptık. Sonuçta 4 kişinin hayatını devam ettirmede bizim de emeğimiz var.”

“HER ZAMAN HAZIR OLMAMIZ GEREKLİ”

Yaşanan depremin ardından arama kurtarma derneklerine ihtiyaç olduğunun bir kez daha görüldüğünü hatırlatan, Ceylan, EDAK’ın küllerinden yeniden doğacağını sözlerine ekledi. Ceylan, “EDAK gibi kuruluşların daha fazla desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üyelerimize bir çağrıda bulunuyoruz. Tekrar lütfen derneğe dönsünler. Çizmeleri hep beraber giyeceğiz ve bu işi EDAK’ı yeniden küllerinden doğurarak Edirne'nin ekibini Edirnelilere teslim edeceğiz. Bunun kararlılığındayız. Daha genç yeni katılan arkadaşlarımız bu işi ileriye taşımak götürmek zorundalar.Depremlerin ne zaman ve nerede olacağı belli değil. Ama Edirne 4’üncü derece deprem bölgesinde. Bu da Edirne’yi stratejik bir öneme getiriyor. Arama Kurtarma ekiplerinin depremzede olmaması, üyelerin tam ve eksiksiz olması çok önemli. Edirne’deki arama kurtarma ekipleri bu nedenle çok önemli” şeklinde konuştu.

Dernek başkanı Kenan Laz,  yaşanan depremden ders çıkarılması gerektiğini dile getirerek, “Yaşanan bu deprem milat olması gerekiyor.  Bu depremler hep olacak. Hatta beklediğimizden belki daha ciddi depremlerle karşılaşacağız. Bu konuda her zaman hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2023, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu