Başkan Gürkan, "Artık yeter"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olması için bir fonksiyon değişiklik taleplerinin reddi  ile ilgili gerçekleri tek tek anlatacağını söyledi.

Başkan Gürkan, "Artık yeter"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olması için bir fonksiyon değişikli talebinde bulunduklarını, ancak bunun gerçekleşmediğini belirterek, “Teklifimiz Kurul gündemine alındı ama yukarıdan bir yerlerden gelen talimat ile gündemden çıkarıldı. Bunu Edirne Halkı adına Edirneli kadınlar adına şiddetle kınadığımı bildirmek istiyorum. Bu konuda neler yaşandığını tek tek anlatacağım, kamuoyu bilsin. Artık yeter!” şeklinde konuştu. Gürkan geçtiğimiz günlerde Saraçlar Caddesi’nden kaldırılan Sevda Çeşmesi’nin yerine de 660. yıllık bir tarihe sahip olan, Türk’ün ata sporunu simgeleyen Pehlivanlar Heykeli’nin konulacağını söyledi.

Edirne Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleşti. Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplantı öncesinde gündemi değerlendirerek önemli konularda açıklamalarda bulundu.

“BUGÜNE KADAR EDİRNE ZARAR GÖRMESİN DİYE SES ÇIKARMADIM, ARTIK YETER”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclisi toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, Edirne Belediyesi tarafından restore edilen tarihi elektrik fabrikası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 30 yıllık aradan sonra 2017 yılında restore edilerek, hizmete açılan Tarihi Elektrik Fabrikası’na, gürültülü etkinlikler barındırmayan kültür merkezi olarak kullanılması için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan onay aldıklarını, burada nikah ta kıydıklarını belirten Gürkan, “Sonrasında şikayetler oldu, uzun süredir orada nikah kıyamıyoruz. En son aşamada kurulla da görüşerek, buraya yeni bir fonksiyon kazandıralım dedik. Kadın her toplumda en önemli varlık. Biz de Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na eski elektrik fabrikasının Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olması için bir fonksiyon değişikli talebinde bulunduk. 22 Şubatta toplantısı vardı kurulun. Gündeme alındı ama yukarıdan bir yerlerden gelen talimat ile gündemden çıkarıldı. Bunu Edirne Halkı adına Edirneli kadınlar adına şiddetle kınadığımı bildirmek istiyorum. Bununla ilgili tabi ki yasal girişimleri yapacağız. Ama 30 yıl metruk kalan, her türlü kötü amaç için kullanılan bir yeri Edirne Belediyesi olarak restore etmekle bu halka, bu topluma kazandırmakla suç mu işledik?  Bu güne kadar ses çıkarmadım, yaşananları anlatmadım. Ama herkes bilsin ki bugüne kadar orasının hangi amaçla kamulaştırılmaya çalışıldığını, nikah yapma imkanının oradan alındığını, hepsini anlatacağım. Böyle bir rezalet olmaz. Nikah kıymak, aile birliğini oluşturmak kadar değerli bir şey var mı? Bunu anayasa emrediyor bize. Düğün mü yapmışız, alkol servisi mi yapmışız, eğlence mi yapmışız? Bütün bunları bırakın bahçeye araba girmesine bile izin vermedik, gelin arabası bile girmedi bahçeye. Artık yeter. Önümüzdeki hafta bir basın toplantısı ile elektrik fabrikasıyla ilgili bugüne kadar neler yaşandığını tek tek anlatacağım. Kamuoyu bilsin. Bugüne kadar kavga olmasın, kurumlar çatışmasın, Edirneliler zarar görmesin diye ses çıkarmadım. Ama yeter. Kadın Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi yapacağız. Bundan neden rahatsız olur insanlar. Bunda ne kötülük var. Kadınların bir araya gelmesi, üretimde bulunması, girişimcilikte bulunması kimi neden rahatsız eder” diye konuştu.

PEHLİVANLAR HEYKELİ HAKKETTİĞİ DEĞERE KAVUŞACAK

Saraçlar Caddesi’nde bulunan ve bir süre önce kaldırılan Sevda Çeşmesi’nin yerine ne yapılacağı  konusuna da açıklık getiren Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Geçtiğimiz günlerde Saraçlar Caddesi’nden kaldırdığımız Sevda Çeşmesi’nin yerine hangi heykeli koyalım diye düşündük, uzun araştırmalar yapıldı. Ve bunun sonucunda da 1970 yılında Edirne Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 50. yılı anısına bir heykel yarışması düzenlediği ve bu heykel yarışmasını da hemşehrimiz rahmetli Tankut Öktem’in kazandığını tespit ettik. Edirne’mizin değerlerinden olan Tankut Ökten o yarışmada birinci olarak, şu anda Uğur Mumcu Parkı’nda olan pehlivanlar heykelini yapıyor ve 1973 yılında o heykel oraya konuluyor. Beton bir heykel. O heykeli Saraçlar Caddesi’ne koymamız kurul tarafından onaylandı. Yakında Saraçlar Caddesi’nde heykelin yeni kaidesi, içinde 40 tane pınar olan küçük bir havuz olan Kırkpınar’ımız sembolize edecek olan heykelimizi oraya taşıyacağız. Edirne’ye yılda 5,5 milyon turist geliyor ama bunların sadece yüzde 10’u Kırkpınar zamanına denk geliyor. Biz Kırkpınar’ı hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtma çabasındayız. Edirne’ye gelen turistlerin yüzde 100’ü Saraçlar Caddesi’nden mutlaka geçiyor. Fotoğraflar çekiliyor, sosyal medyaya yükleniyor, dünya genelinde milyonlarca, milyarlarca tanıtımı yapılıyor. Bu heykelin burada konulmasıyla Kırkpınar’ın da sosyal meydanın gücüyle daha çok tanıtımının yapılacağı aşikar. Uğur Mumcu Parkı’nda çukurda kalan Pehlivanlar Heykeli’miz de hakkettiği değeri tekrar kazanacak” diye konuştu.

KURALLARA UYUN ÇAĞRISI

Belediye Başkanı Recep Gürkan, son yapılan değerlendirmede Edirne’nin kırmızı renk ile çok yüksek riskli olan iller arasında olduğunu belirterek, “Edirne pandeminin en yoğun olduğu dönemlerde Türkiye’de neredeyse hiç vaka olmayan şehirlerden biriyken, Kasım ayıdan bu yana gittikçe artan bir vaka sayısı ile karşı karşıyayız. Ve sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya başladığı yeni modelde de maalesef şehrimiz bir önceki değerlendirmede turuncu renkteyken, son değerlendirmede kırmızı renge büründü. Kentimizin adıyla anılan bir renge Edirne Kırmızısı’na sahibiz. Bölgemizde bir deyimde vardır; 5 lira fazla olsun kırmızı olsun, diye. Ama bizim sevdiğimiz kırmızı Covid kırmızısı değil. O yüzden yüksek riskli iller kategorisinde olmamız, sağlık açısından bizi zorlamasının dışında bir de kent yaşamına, esnafa dönük sınırlamaları da çok fazla. Bakın komşumuz Tekirdağ ve Kırklareli’de turuncu kategorisinde olması nedeniyle restoranlar, kafeler, kıraathaneler sınırlı da olsa açıldı. Ama bizim kırmızı kategoride yer almamız nedeniyle açılamadı. Onlarda Pazar günleri de sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı ama bizde Pazar günleri devam ediyor. Hepimizin tüm Edirneliler el ele vererek, kurallara tam anlamıyla uyarak, bir an önce şehrimizi turuncuya, sarıya ve ebetteki maviye döndürmemiz gerekiyor. Bunun için el birliğiyle çalışmamız gerekiyor. İşyeri kapalı olduğu için aylardır evine ekmek götüremeyen, kirasını, borcunu ödeyemeyen çok sayıda insanımız var.  Toplum olarak onlara vefa borcumuz olduğumuzu düşünüyorum. O yüzden bütün hemşehrilerimi tam anlamıyla kurallara uymaya çağırıyorum” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA BİR KEZ DAHA SESLENDİ

Osmanlı’nın Rumeli’ye geçinden beri yapılan yağlı güreşlerin 2020 yılında pandemi nedeniyle gerçekleştirilemediğini bir kez daha hatırlatan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Çok uğraştık, çok çaba gösterdik ama pandeminin engeli nedeniyle bunu gerçekleştiremedik. Biz Edirne Belediyesi olarak Kırkpınar’ı düzenleyen kurumuz. 2021 yılında 660. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihini belirledik, 28 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında. Dünkü çağrımı tekrarlamak istiyorum. Türkiye’de yağlı güreş yapan yaklaşık 3 bin pehlivanımız var. Çok yüksek rakam değil.   Kırkpınar’ın dışında yılda 120’ye yakın güreş yapılıyor. Kırkpınar tabi ki yağlı güreşin zirvesi. Kırkpınar’ın başpehlivanı Türkiye Cumhuriyet’inin başpehlivanı oluyor. Pehlivanlarımızın bir hazırlık dönemine ihtiyacı var ve Kırkpınar’dan önce yapılan güreşlerde de Kırkpınar’a hazırlık amacıyla güreşmeleri gerekiyor. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı’na çağrımızdır. Toplam sayısı 3 bin olan pehlivanlarımızın bu süreç içerisinde 1. ve 2. doz aşılarının yapılarak, pehlivanların yağlı güreşe hazır hale getirilmesine Türk’ün Ata sporu olan yağlı güreşin yapılmasını talep ediyoruz ” dedi.

DOĞAL PAZAR AÇILIYOR

Uzun süredir kapalı olan bir doğal pazarın kentin normalleşmeye başlamasının ardından açılacağını da belirten Gürkan, “ Pandemi şartları, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları derken, pandeminin yavaş yavaş etkisini kaybetmesi, normalleşmeye dönmemiz ve toplumsal yaşamında normalleşmeye dönmesini sağlamak için Belediye Başkan Yardımcımız Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’nun sorumluluğunda ve yönetiminde üretici kadınlar pazarını tekrar açıyoruz, Edirne normalleşmeye döndüğü an. Ayrıca pazarımızın yanına antika pazarı da kuracağız” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu