Altın ve gümüş arama faaliyetlerine tepki

Çanakkale'deki madencilik faaliyeti

Altın  ve gümüş arama faaliyetlerine tepki

TEMA Vakfı Edirne Temsilcisi Şirin Çoğal, Çanakkale'deki altın ve gümüş arama faaliyetlerine tepki gösterdi. Çoğal, yaptığı yazılı açıklamada, Kaz Dağları'nda düzenlenen "Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Buluşması"na katıldığını belirtti. Doğa hakkı savunucuları ile siyanürlü maden arama faaliyetine dur dediklerini aktaran Çoğal, şunları kaydetti: "Su kaynaklarımıza, ormanlarımıza, topraklarımıza, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak ve yaşam hakkımızı savunmak için maden sahasına yürüdük. Binlerce kişi Kaz Dağları'nı korumak için imza verdi. Binlerce kişi ise destek için oradaydı. Kaz Dağları benim, senin, onun değil, tüm Türkiye'nin nefesidir. Doğa koruma siyaset üstü yaklaşım gerektirir. Tüm yetkililerin doğayı korumak isteyen bu sese kulak vermesini bekliyoruz."

AA

YORUM EKLE
YORUMLAR
10
10 - 4 ay Önce

Fethiye, Dalaman, Milas, Bodrum ve Son olarak Manavgat’ta o kadar ormanlık ve makilik alan yandı. Hatta bazılarını PKK üstlendi. Gel gör ki maden aramak için 2001 yılında verilen ruhsata istinaden kaz dağlarına 40 km uzaklıktaki alanda maden aranmasına ağaçlar kesiliyor yaygarası koparan HDP Milletvekilinin sözüne istinaden millet galeyana getiriliyor.
Dünyanın neresinde maden arama faaliyetlerine karşı gösteri yapıldı. Türkiye ve gelişmekte olan bir kaç ülke hariç ekonomik olarak gelişmiş hiçbir ülke gösteremezsiniz. Asıl hedef Doğu Akdeniz ve Fırat’ın Doğusu. Ağaç hikaye.
Siyanür ile de altın aranmaz. Altın topraktan ayrıştırılır. Dünyada olduğu gibi.
Necip Hablemitoğlu Bergama dosyasını okuyun bi zahmet.

SIRADAKİ HABER