2. Aşama Roman Eğitim Planı

AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Fatma Aksal, "AK Parti Roman Çalıştaylarıyla başlattığı süreci kararlılıkla sürdürmüştür. AK Parti, 2. Aşama Eylem Planı ile Roman vatandaşlarımıza yönelik devlet hizmetlerinin kalitesinin artırılmasındaki iradesini sürdürmektedir" dedi.

2. Aşama Roman Eğitim Planı

Aksal, yaptığı açıklamada, Roman vatandaşların eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetlerden yararlanma gibi alanlardan daha çok faydalanma ve bu hizmetlerin kalitesini artırmaya yönelik yapılan çalışmalara ilişkin bazı milletvekilleriyle birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'u ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin istişarelerde bulunduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mart 2010 tarihinde başlattığı "Roman Açılımı"nın Roman vatandaşların sorunlarının çözümü için tarihi nitelikte bir adım olduğunu ifade eden Aksal, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu kapsamda hazırlanan 'Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi 2016-2021' ve 'I. Aşama Eylem Planı 2016-2018' amacına ulaşmış, çalışmalar 'II. Aşama Eylem Planı 2019-2021' ile devam etmektedir. II. Aşama Eylem Planı”nda öncelik olarak belirlenen eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetlerden yararlanma gibi alanlarda yapılan çalışmalarla Roman vatandaşlarımızın yaşam standartlarının geliştirilmesi hedefleniyor. AK Parti iktidarlarına kadar Roman vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar hiçbir dönemde bu kadar çok önemsenmemiş, konuya hep yabancı kalınmış, Roman vatandaşlarımız toplumdaki dışlanmışlıkları yetmezmiş gibi devlet tarafından da adeta yok sayılmışlardır. Bu duruma itiraz yine AK Parti’den gelmiş ve 2002’de iktidara gelmesinin ardından AK Parti Roman Çalıştaylarıyla başlattığı süreci kararlılıkla sürdürmüştür. AK Parti, “II. Aşama Eylem Planı” ile Roman vatandaşlarımıza yönelik devlet hizmetlerinin kalitesinin artırılmasındaki iradesini sürdürmektedir. Roman çocuklarının eğitim olanaklarından her evladımız gibi yararlanması, eğitim-öğretimde sürekliliğin sağlanması, sosyal, psikolojik ve akademik destek alması II. Aşama Eylem Planı'nın öncelikleri arasında yer almaktadır. Geleneksel meslekleri olan müzisyenlik, demircilik, kalaycılık, sepetçilik, elekçilik, hasırcılık ve bohçacılık gibi iş kollarında bir piyasa oluşturma imkanı kalmadığı için istihdam konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Romanlarımız sosyal güvencesi ve düzenli bir geliri olan iş kollarında çalışmalarını sağlamak amacıyla da Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde İŞKUR tarafından bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması, Roman vatandaşlarımıza girişimcilik eğitimlerinin verilmesi ve Roman vatandaşların istihdamını artırmaya yönelik farkındalık faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir." Aksal, kentsel dönüşümün yanı sıra ev onarımları ve yeni ev yapımı için maddi destek sağlanarak Roman vatandaşların barınma sorunlarının çözümüne yardımcı olunduğunu, sağlık ve sosyal hizmetlerden de her vatandaş gibi aynı şartlara sahip Roman vatandaşların, hizmetlerden yararlanma oranlarının artırılması çalışmalarının da hızla devam ettiğini belirtti.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
shiba coin
dogecoin