112 asılsız çağrılar ile meşgul ediliyor

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü Acil Çağrı Merkezine 2019 yılının ilk sekiz aylık döneminde toplam 116 bin 029 çağrı geldi. Bunların 51 bin 945’ini vakaya dönüşen çağrılar oluştururken, 64 bin 084’ünü, vakaya dönüşmeyen çağrılar oluşturdu. Vakaya dönüşen çağrıların oranı %38,38, vakaya dönüşmeyen çağrıların oranı ise %61,62.

112 asılsız çağrılar ile meşgul ediliyor

Edirne’de Sağlık, Polis, Jandarma, İtfaiye 112 çağrı merkezinde hizmet vermeye başlarken, 112 çalışanlarını vakaya dönüşmeyen çağrılar zor durumda bırakıyor. Oranın her geçen gün arttığını belirten yetkililer, “Bu vakaya dönüşmeyen asılsız çağrı oranı gerçekten kabul edilebilir bir oran değildir.” Dediler.

“7 AYDA 110 BİN 975 ÇAĞRI GERÇEKLEŞTİ”

Konu ile ilgili açıklama yapan yetkililer, “Vatandaşların acil yardım çağrısında bulunduğu 112 acil çağrı merkezinde yaşanan en büyük sorun ise adres sorma, telefon deneme ya da sipariş verme gibi gereksiz yere meşgul etmeden kaynaklanıyor. Vatandaşların her an kendilerinin de acil bir durum içinde olabileceği gerçeğini akılda tutarak, 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul etmemeleri gerekiyor. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü Acil Çağrı Merkezine 2019 yılının ilk sekiz aylık döneminde toplam 116 bin 029çağrı geldi. Bunların 51 bin 945’ini vakaya dönüşen çağrılar oluştururken, 64 bin 084’ünü, vakaya dönüşmeyen çağrılar oluşturmaktadır. Vakaya dönüşen çağrıların oranı %38,38, vakaya dönüşmeyen çağrıların oranı ise %61,62’tır.Bu vakaya dönüşmeyen asılsız çağrı oranı gerçekten kabul edilebilir bir oran değildir. Vatandaşlarımızın bu konuda çok duyarlı olmaları gerekiyor. Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul eden 20 kişiye Valilikçe İdari Yaptırım Kararı uygulanmış ve toplam 4.146,00 Türk Lirası ceza kesilmiştir.” Dediler.

“SİSTEME DAHİİL EDİLECEKLER”

“Edirne’de Sağlık, Polis, Jandarma, İtfaiye,  112 Acil Çağrı Merkezinden hizmet vermeye başlarken, AFAD, 177 Orman yangın ihbar çağrı numaraları da önümüzdeki günlerde sisteme dahil edilecek.” diyen yetkililer,  “Avrupa Birliğine uyum sürecinde, ülkemizde Tek Acil Çağrı Numarası” oluşturma çalışmalarına 2003 yılında Hollanda Hükümeti ile T.C. İçişleri Bakanlığımızın işbirliğinde 2009 yılında ilk olarak Antalya ve Isparta illerinde uygulanmaya başlanmıştır. 7/24 esasına göre hizmet vermek suretiyle; her türlü hava ve kara taşıtlarının meydana getirdiği kazalarda, bina, tesis ve orman yangınlarında, doğal afetlerde, acil müdahale gerektiren bütün olaylarda, çağrıları cevaplandırmak, gerekli müdahaleye karar vermek, hizmetleri sevk ve idare etmek üzere İlimizde de 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü kurulmuştur. İlimizde 112 Tek Acil Çağrı Numarasına geçme çalışmalarına 11.01.2019 tarihinde 110 Alo İtfaiye acil çağrı numarasını (İlçe İtfaiyeleri henüz 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine dahil edilmemiştir), 06.03.2019 tarihinde Hızır Sağlık Hizmetleri, Alo156 Jandarma İmdat acil çağrı numarasını ve 10.07.2019 tarihinde de Alo 155 Polis İmdat acil çağrı numarasının 112 Acil Çağrı MerkeziSistemine entegre edilmesiyle hizmet vermeye başlamıştır. Bakanlığımızca yapılacak planlama dâhilinde 177 Orman Yangın ve 122 AFAD acil çağrı numaraları 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine dâhil edilecektir.

Vatandaşlarımız acil durumlarda; 155 Polis İmdat,110 Yangın İhbar, 156 Jandarma İmdat ve 112 Acil sağlık Hizmetleri numaraları yerine; Tek Acil Çağrı Numarası olan 112’den ulaşabiliyorlar. 112 Acil Çağrı Merkezine gelen acil çağrılar çağrı alıcılar tarafından ilgili kurumlara aktarılarak kurumlarca çok kısa bir süre içerisinde ekipler olay yerine sevk edilmektedir. Acil müdahaleyi gerektirecek bir olayda; ambulans, trafik, asayiş ekipleri ve itfaiye birimlerinin olay yerine en kısa zamanda intikal etmesi ve bunların aynı anda doğru bir şekilde koordine edilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda en önemli unsuru Çağrı Alıcılarınçağrılara cevap verme süreleri oluşturmaktadır. Sekiz aylık süreçte çağrı alıcılartarafından acil çağrıya yanıt verme süresi 2.56 saniyeye olarak gerçekleşmiştir.

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görev yapan çağrı alıcılara sağlık sorunu ile gelen bir çağrının Acil Sağlık Hizmetlerine aktarılması ve sağlık çağrı yönlendiriciler tarafından ambulansların hastaya yönlendirilmesi 1 dakika 15 saniye,  Acil çağrının İtfaiye çağrı yönlendiricilere aktarıldıktan sonra ekiplerin olay yerine yönlendirilmesi 1 dakika 41 saniye, Acil çağrının Emniyet çağrı yönlendiricilere aktarıldıktan sonra ekiplerin olay yerine yönlendirilmesi 1 dakika 53 saniye,  Acil çağrının Jandarma çağrı yönlendiricilere aktarıldıktan sonra ekiplerin olay yerine yönlendirilmesi 2 dakika gibi bir sürede gerçekleşmektedir.” Dediler.

ACİL VAKALARDA TERCÜMANLIK HİZMETİ

Tercüman hizmeti verildiğini belirten yetkililer, “112 Acil Çağrı Merkezine gelen yabancı dilde çağrılar (İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça) için tercümanlık hizmeti de bulunmakta. Yabancı uyruklu şahıslardan gelen acil çağrılara;7/24 esasıyla hizmet veren Bakanlık tercümanı ve ilgili kurum (jandarma, sağlık, itfaiye vb. ) görevlisinin katılımıyla konferans görüşme sağlanmakta, görevliler kendilerine tercüme edilen şikâyeti dinleyerek ekiplerini çok kısa sürede olay yerine yönlendirmekte. Özellikle Bulgar ve Yunan vatandaşlarının yoğun olarak bulunduğu şehir merkezimizde bu uygulama turistlerce büyük takdir ve beğeni toplamaktadır.” Dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server